Klimatyzacja do domu i do mieszkania

/Klimatyzacja do domu i do mieszkania
Klimatyzacja do domu i do mieszkania2024-08-14T14:07:21+02:00

Klimatyzacja do mieszkania i domu

Wybierz metraż pomieszczania aby przenieść się wprost do naszych propozycji:

Do 20m²
Do 35m²
Do 40m²
Do 50m²
Do 60-70m²
Do 80-90m²
Ponad 100m²

Wybór odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania jest kluczowy dla komfortu i optymalizacji wydatków związanych z poborem energii elektrycznej wykorzystywanej przez system.

Głównym parametrem związanym doborem systemu klimatyzacji jest powierzchnia mieszkania oraz liczba pomieszczeń, które będą przez niego obsługiwane. Inne urządzenia będą najlepsze do niewielkiej kawalerki, inne do pokojów o dużej kubaturze.

Zastanawiasz się, jaka klimatyzacja będzie odpowiednia do mieszkania? Poznaj nasz poradnik!

mitsubishi-plasma-quad-technologia-wizualizacja

Masz pytania dotyczące klimatyzacji?

Potrzebujesz doradztwa czy wsparcia?

Skontaktuj się z nami – pomożemy!

+48 22 290 26 46
info@clima.com.pl
klimatyzacja-multi-split-clima-polska-warszawa

Pierwszy etap wyboru: klimatyzacja split czy multi-split?

Klimatyzacja do mieszkania może występować w wersji split i multi-split. Co oznaczają te pojęcia? Klimatyzacja split składa się z jednego agregatu zewnętrznego i jednego klimatyzatora wewnętrznego. Innymi słowy, jest dedykowana do obsługi jednego pomieszczenia. Klimatyzacja multi-split to system, na który składa się jeden agregat zewnętrzny i kilka (do 5 sztuk) klimatyzatorów wewnętrznych. Powoduje to, że ten system sprawdza się w mieszkaniach składających się z kilku pomieszczeń.

Warto także wiedzieć, że w mieszkaniach lub domach oba systemy klimatyzacji mogą funkcjonować obok siebie. Sprawdzą się doskonale na przykład w mieszkaniach dwupoziomowych. Zdarza się, że nawet w mniejszych lokalach zaleca się zastosowanie 2 oddzielnych systemów typu split. Taka sytuacja może być spowodowana m.in. zbyt dużą odległością pomiędzy agregatem a klimatyzatorem wewnętrznym, co przekładałoby się na niższą wydajność pracy urządzenia, wyższe koszty instalacji itp. Zdarza się również, że w budynku istnieją ograniczenia technologiczne, które uniemożliwiają zbudowanie większego systemu. Takie rozwiązanie ma także swoje zalety — w przypadku awarii jednej klimatyzacji typu split drugi system będzie wciąż działać.

Warto pamiętać, że wszelkie wątpliwości w zakresie wyboru systemu oraz poszczególnych klimatyzatorów wewnętrznych warto skonsultować ze specjalistami od montażu systemów klimatyzacyjnych. W ten sposób uniknie się ewentualnych błędów przy projektowaniu i instalacji klimatyzacji.

Jaka klimatyzacja do mieszkania?

Wybór klimatyzacji do mieszkania jest uzależniony od wielu czynników. Najważniejszym jest niewątpliwie powierzchnia i liczba pomieszczeń, które będą obsługiwane przez system. Warto pamiętać, że im więcej jednostek wewnętrznych będzie podłączonych do jednego agregatu zewnętrznego, tym większa musi być jego moc. Co więcej, im mocniejsza jednostka zewnętrzna, tym więcej miejsca potrzebuje do posadowienia lub podwieszenia na ścianie. Przy szacowaniu wydatków na klimatyzację warto także mieć na uwadze, że wraz z mocą wzrasta także cena agregatu.

Klimatyzacja do kawalerki

W przypadku mieszkania jednopokojowego odpowiednim rozwiązaniem będzie klimatyzacja typu split — czyli jeden agregat połączony z jednym urządzeniem wewnętrznym. W zależności od wielkości kawalerki zaleca się zastosowanie różnych klimatyzatorów. Do pokoju o powierzchni 20m2 poleca się klimatyzatory o mocy 2,5kW. Takie urządzenie wystarczy do uzyskania optymalnej temperatury. Jeśli pokój jest większy i ma powierzchnię 25-35m2 poleca się zastosowanie klimatyzatora o mocy 3,5kW.

Economy

Więcej

Klimatyzator AUX Freedom

Klimatyzator ścienny o uniwersalnym wzornictwie. Wyposażony w technologię inwerterową i jonizator plazmowy. Zapewnia komfortowe warunki termiczne i czyste powietrze.

Referencyjny

Więcej

Klimatyzator Daikin Comfora

Klimatyzator ścienny z funkcją osuszania, wentylacji i oczyszczania powietrza. Gwarantuje krystalicznie czyste powietrze, wysoką energooszczędność i cichą pracę. Daje możliwość sterowania online.

Premium

Więcej

Klimatyzator Toshiba Haori

Klimatyzator ścienny o wyjątkowym designie i komforcie użytkowania. Czyste powietrze zapewnia system filtracji Ultra Pure uzupełniony o jonizację powietrza. Urządzenie jest energooszczędne i ciche

Klimatyzacja do mieszkań o większej liczbie pokoi

W przypadku mieszkań składających się z kilku pomieszczeń warto dobierać klimatyzatory wewnętrzne nie do całkowitej powierzchni mieszkania, ale do rozmiarów każdego z wnętrz.

Klimatyzacja w pokoju do 20m2

Niewielki pokój do 20m2 warto wyposażyć w klimatyzator o najmniejszej mocy. W tym wypadku poleca się jednostki wewnętrzne o mocy 2,5kW.

Economy

Więcej

Klimatyzator Toshiba Seiya 2

Nowoczesny klimatyzator o dobrych parametrach w zakresie energooszczędności (A++). Jego zaletą jest niezwykle cicha praca. Jednostka z możliwością sterowania pilotem, smartfonem i głosem.

Referencyjny

Więcej

Klimatyzator Mitsubishi Electric Premium

Klimatyzator ścienny o wysokiej klasie efektywności energetycznej wyposażony w filtry o właściwościach antyalergicznych i elektrostatycznych. Zapewnia cichą pracę oraz możliwość sterowania za pomocą Wi-Fi.

Premium

Więcej

Klimatyzator Daikin Stylish FTXA-RXA

Jednostka wewnętrzna ścienna, która zapewnia najwyższą jakość powietrza zarówno pod względem temperatury, jak i czystości oraz wilgotności powietrza. Atutem dodatkowym jest wysoka energooszczędność i cicha praca.

Klimatyzacja do pokoju do 35m2

W pomieszczeniach większych o powierzchni 25-35m2 sprawdzą się jednostki wewnętrzne o mocy 3,5kW. Taki klimatyzator zapewni optymalne warunki termiczne we wnętrzu.

Economy

Więcej

Klimatyzator Haier Tayga Plus

Klimatyzator do zastosowań domowych i komercyjnych. Z zalet warto wymienić: wysoką energooszczędność (klasa A++), cichą pracę oraz możliwość sterowania przez Wi-Fi.

Referencyjny

Więcej

Klimatyzator Fujitsu KGTE

Klimatyzator ścienny o niskim zużyciu energii (klasa energetyczna A+++). Zapewnia komfortowy nawiew i cichą pracę. W standardzie wyposażony w tryb zapobiegający nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia.

Premium

Więcej

Klimatyzator Toshiba Daiseikai 9

Topowy model klimatyzatorów Toshiba zapewniający niezrównaną czystość powietrza, niskie koszty eksploatacyjne, wysoką energooszczędność i cichą pracę.

Klimatyzacja do pokoju do 40m2

Pokój o powierzchni 40m2 powinien być obsługiwany przez klimatyzator o mocy 4,2kW. W bloku z powodzeniem obsłuży pokój dzienny, zapewniając oczekiwane przez mieszkańców temperatury.

Economy

Więcej

Klimatyzator LG Standard 2

Klimatyzator ścienny zapewniający cichą pracę. Umożliwia kontrolę zużycia energii, co pozwala zoptymalizować pobór prądu względem wydajności chłodzenia. Jednostka posiada 4-kierunkowy nawiew zapewniający dobrą dystrybucję powietrza w pomieszczeniu.

Referencyjny

Więcej

Klimatyzator Toshiba Shorai Edge

Klimatyzator ścienny o wysokiej efektywności i wydajności energetycznej, eleganckim designie i komfortowym użytkowaniu. Jest cichy i zapewnia czyste powietrze niewysuszające skóry.

Premium

Więcej

Klimatyzator Daikin Emura

Klimatyzator ścienny o najwyższych parametrach pracy w zakresie czystości powietrza, energooszczędności i wydajności. Zapewnia krystalicznie czyste powietrze, także bez zapachów. Wyposażony w funkcję osuszania.

Klimatyzacja do pokoju do 50m2

Do większych salonów o powierzchni do 50m2 warto zainstalować klimatyzator o mocy 5kW. Takie urządzenie wydajnie schłodzi lub w razie potrzeby ogrzeje pomieszczenie.

Economy

Więcej

Klimatyzator Mitsubishi Electric HR

Sprawdzony klimatyzator ścienny o dobrych parametrach w zakresie zużycia energii (A++ chłodzenie i A+ grzanie). Charakteryzuje się minimalistycznym designem. Zapewnia dobrą dystrybucję powietrza (funkcja Swing).

Referencyjny

Więcej

Klimatyzator Haier Flexis Plus

Klimatyzator ścienny o smukłej obudowie i bardzo dobrych parametrach w zakresie energooszczędności (A+++ chłodzenie/ A++ grzanie). Pracuje bardzo cicho. Oprócz tradycyjnej filtracji powietrza zawiera funkcję sterylizacji UV-C dla jeszcze czystszego powietrza.

Premium

Więcej

Klimatyzator Daikin Ururu Sarara

Klimatyzator naścienny zapewniający optymalne warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Dodatkowo wysokoenergooszczędny, niezwykle cichy i emitujący czyste powietrze bez jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Klimatyzacja do pokoju do 60-70m2

W dużych salonach o powierzchni 60 lub 70m2 doskonale sprawdzą się jednostki wewnętrzne o mocy 6kW lub 7kW.

Economy

Więcej

Klimatyzator AUX Q-Smart

Klimatyzator ścienny z jonizacją powietrza zapewniający dobrą filtrację i czyste powietrze w pomieszczeniu. Wyposażono go w funkcję autodiagnostyki i automatyczny restart. Można nim sterować za pomocą pilota i modułu Wi-Fi.

Referencyjny

https://www.climapolska.com.pl/klimatyzator-shorai-premium-r32/
Więcej

Klimatyzator Mitsubishi Heavy Industries Premium

Klimatyzator ścienny o najwyższej klasie energetycznej A+++. Dostępny w różnych wariantach kolorystycznych. Jednostka wyposażona w filtr odwaniający i antyalergiczny oraz funkcję 3D auto pozwalającą wybrać najbardziej optymalny dla użytkownika sposób nawiewu.

Premium

Więcej

Klimatyzator Daikin Perfera

Klimatyzator ścienny o najwyższych parametrach technicznych i użytkowych. Zapewnia najlepszą czystość powietrza i osuszanie powietrza. Jest energooszczędny i oferuje nawiew przestrzenny 3D.

Klimatyzacja do pokoju do 80-90m2

W tak dużych pomieszczeniach sprawdzą się największe klimatyzatory wewnętrzne o mocy 8kW.

Economy

Więcej

Klimatyzator Daikin Sensira Plus

Jednostka naścienna o wysokiej energooszczędności i efektywności energetycznej. Zapewnia komfortowe warunki termiczne przy emisji czystego klimatyzowanego powietrza i cichej pracy. Z możliwością sterowania online.

Referencyjny

Więcej

Klimatyzator LG Deluxe

Smukły klimatyzator ścienny o dobrych parametrach w zakresie energooszczędności (A++). Gwarantuje cichą pracę i długą żywotność (gwarancja producenta 10 lat). Oprócz filtrów oferuje jonizację powietrza, która eliminuje zanieczyszczenia i zapachy.

Premium

Więcej

Klimatyzator Mitsubishi Heavy Industries Diamond

Klimatyzator ścienny o wysublimowanym wzornictwie i doskonałych parametrach technicznych. Wyposażony w filtr plazmowy i czujnik obecności ludzi w pomieszczeniu.

Klimatyzacja pomieszczeń o powierzchni przekraczającej 100m2

We wnętrzach o powierzchni większej niż 100m2 zastosować należy klimatyzację typu multi-split. W pomieszczeniach o powierzchni ok. 100m2 wystarczą 2 klimatyzatory o mocy po 5,0kW spięte w jeden system. Wnętrza większe np. 200m2 powinny zawierać 2 systemy multi-split o mocy 8,0, 10,0 lub 12,0 kW.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatorów do mieszkania?

Warto podkreślić, że choć najważniejszymi parametrami w doborze klimatyzacji jest powierzchnia i liczba pomieszczeń to dla optymalnego działania urządzeń należy zwrócić uwagę również na kilka innych czynników, które będą miały wpływ na wydajność pracy systemu. Oprócz już wskazanych warto wziąć pod uwagę także takie czynniki, jak:

  • izolację budynku, w którym znajduje się mieszkanie;

  • wielkość okien oraz ich szczelność;

  • wykorzystanie w lokalu zasłon, żaluzji lub rolet, które mogą skutecznie ograniczać dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia i tym samym sprzyjać utrzymaniu optymalnych warunków termicznych;

  • lokalizację ciepłych rur w ścianach czy podłogach, które będą mieć wpływ na wyższą temperaturę w pomieszczeniu, co klimatyzator będzie musiał neutralizować;

  • strona świata i nasłonecznienie pomieszczenia — to także wpływa na podniesienie temperatury w pomieszczeniu;

  • kondygnacja, na której znajduje się lokal — najbardziej wymagające jest ostatnie piętro, które dzięki sąsiedztwu z dachem zawsze nagrzewa się bardziej niż mieszkania zlokalizowane na niższych poziomach;

  • wysokość pomieszczeń w mieszkaniu — ten parametr ma szczególne znaczenie w przypadku, kiedy klimatyzacja jest przewidziana również jako źródło ogrzewania.

rekuperator-lossnay-w-sypialni

Duże znaczenie w zakresie doboru odpowiednich urządzeń ma lokalizacja budynku. Jeśli lokal położony jest w centrum miasta, warto zastosować nieco mocniejsze klimatyzatory. Wynika to z faktu, że betonowe otoczenie nagrzewa się tak, że podnosi temperaturę otoczenia nawet o 5oC w stosunku do terenów podmiejskich czy wiejskich. W efekcie nocą poza miastem panuje przyjemny chłód, natomiast w mieście noce są nie do zniesienia.

Klimatyzacja do Twojego mieszkania lub domu powinna spełniać 3 podstawowe warunki:

  • cicha praca,

  • energooszczędność,

  • pełen komfort nawiewu chłodnego lub ogrzanego powietrza.

Jaką klimatyzację wybrać? Decyzję dotyczącą rodzaju urządzenia możesz podjąć sam, na podstawie naszych wskazówek. Aby klimatyzacja mieszkaniowa była maksymalnie komfortowa i idealnie spełniała swoją funkcję, warto jednak dokładnie przeanalizować uwarunkowania wynikające z bryły budynku, rozkładu wnętrz itp. czynników.

zobacz nasz poradnik klimatyzacji
mitsubishi-plasma-quad-technologia-wizualizacja

Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów domowych

klimatyzator-scienny-mitsubishi-climapolska-warszawa

Klimatyzatory ścienne

Najprostsze rozwiązanie to ścienny klimatyzator typu split. Jednostka wewnętrzna takiego klimatyzatora, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na wybranej przez Ciebie ścianie. Jednostka zewnętrzna umieszczana jest zaś zwykle na balkonie. Ustawia się ją na antywibracyjnych nóżkach bądź mocuje na balustradzie lub ścianie zewnętrznej. W niektórych przypadkach nie ma takiej możliwości i pozostaje nam dach albo piwnica.

klimatyzacja do mieszkania warszawa

Klimatyzatory przypodłogowe

Bywa i tak, że klimatyzator w domu nie może być zamontowany na górnej części ściany, ze względu np. na brak miejsca. Tu może być rozwiązaniem klimatyzator typu konsola, który umieszcza się np. obok kaloryfera. Chłodne powietrze nadmuchiwane jest z górnej części urządzenia, a ciepłe płynie dołem, dając pełen komfort przebywania w pomieszczeniu.

klimatyzacja do mieszkania warszawa

Klimatyzatory kasetonowe

Jeśli w Twoim domu masz bądź planujesz montaż sufitu podwieszanego – zamiast nadmuchu na ścianie możesz zdecydować się na klimatyzator kasetonowy, montowany w suficie. Strumień powietrza z kasety rozchodzi się na 4 strony, dzięki czemu taka klimatyzacja mieszkaniowa daje pełen komfort nawiewu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na równomierność nadmuchu.

klimatyzacja do mieszkania warszawa

Klimatyzatory kanałowe

Innym rozwiązaniem przy klimatyzacji mieszkania, czy domu jest klimatyzator kanałowy. Takie urządzenie ma zastosowanie gdy chcesz mieć nawiew ze ściany lub sufitu a nie ma miejsca na zastosowanie tradycyjnego, ściennego klimatyzatora. Chłodne, lub ogrzewane powietrze rozprowadzane jest kanałami do pomieszczenia a wylot nawiewu zakończony jest estetyczną kratką, którą wybierasz w naszym katalogu lub zamawiasz indywidualnie.

mitsubishi-electric-system-multi-i-single-split

Klimatyzacja Multi Split

Często nasi Klienci klimatyzują kilka pomieszczeń w swoim domu czy mieszkaniu. Tu zastosowanie mają klimatyzatory typu multi-split. Tego typu system oznacza, że jedna jednostka zewnętrzna klimatyzatora obsługuje kilka jednostek wewnętrznych, umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Do wyboru są klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe i konsole. W zależności od marki klimatyzatorów i dostępnego typoszeregu dobieramy naszym Klientom najlepsze rozwiązania dla pełnego komfortu powietrza.

Oferta klimatyzacji multi split

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Przy wyborze producenta klimatyzatora i jego montażu dobrze jest kierować się własnym komfortem. Klimatyzator w domu powinien być przede wszystkim cichy, tak aby nie przeszkadzać w czasie snu, ważna jest też wysoka energooszczędność urządzeń, która nie zawyża rachunków za prąd i jak najczystsze powietrze, którym oddychasz. Istotny jest serwis gwarancyjny klimatyzacji – dostępność części zamiennych, szybkość reakcji firmy, która zamontowała Wam klimatyzację i GWARANCJA udzielona na klimatyzatory i instalację. Przy kompleksowej obsłudze, czyli wtedy, gdy kupujesz i montujesz klimatyzatory u jednego dostawcy, nie usłyszysz, że ktoś inny coś zepsuł.

klimatyzacja domowa

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46
Montaż klimatyzacji Warszawa
Serwis klimatyzacji Warszawa

DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH DOSTAWA I MONTAŻ KLIMATYZACJI – 8% VAT

Klimatyzacja, czyli jak schłodzić i ogrzać powietrze w domu – kompleksowy poradnik w zakresie systemów klimatyzacji do obiektów mieszkalnych

Klimatyzacja domowa to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych systemów do domu i mieszkań znacząco podnoszący komfort życia. Normalizacja warunków temperaturowych i dostosowanie ich do oczekiwań mieszkańców oraz gwarancja korzystania z czystego powietrza we wnętrzach stają się podstawowymi atutami budynków o charakterze mieszkalnym. Jaki klimatyzator do domu wybrać, skoro na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu systemów klimatyzacyjnych proponowanych przez światowe marki. Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator domowy? Czego oczekiwać porównując ze sobą klimatyzatory domowe różnych producentów? Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą Ci wybrać optymalny system, który pozwoli ochłodzić mieszkanie w upalne dni i podnosić temperaturę powietrza wewnętrznego, kiedy w domu lub mieszkaniu jest zbyt zimno.

Współczesne systemy klimatyzacyjne, oprócz chłodzenia, oferują również funkcję grzania. Jednocześnie odpowiedzialne są za oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach eliminując nie tylko substancje organiczne, ale również nieprzyjemne zapachy czy, w przypadku najbardziej zaawansowanych jednostek, także cząsteczki smogu PM 2,5. To sprawia, że wybierając klimatyzator domowy nie wybierasz wyłącznie urządzenia chłodzącego. Dobre klimatyzatory domowe zapewniają szereg wartościowych funkcji z zakresu podnoszenia jakości powietrza wewnętrznego, z których z pewnością warto korzystać korzystając z systemu klimatyzacji.

Dlaczego warto mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Klimatyzatory domowe doskonale sprawdzą się zarówno jako urządzenia przeznaczone do chłodzenia, jak i grzania. Działają w szerokim zakresie temperatur – te najbardziej wydajne nawet od -15st.C do +46st.C – na przykład klimatyzatory Toshiba, Daikin czy Mitsubishi Electric. Sprawia to, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno latem, jak i podczas chłodniejszych pór roku, kiedy wystarczy tylko częściowe dogrzewanie pomieszczeń bez konieczności uruchamiania systemu centralnego ogrzewania.

Optymalne warunki termiczne w domu i mieszkaniu o każdej porze roku

  • Czyste powietrze wolne od mikroorganizmów, smogu, nieprzyjemnych zapachów i alergenów
  • Funkcja anty-frost, która pozwala na utrzymanie temperatury +8 st.C w całym obiekcie, co zapobiega zamarznięciu instalacji wodnych – idealna na dłuższy wyjazd zimą lub do domków letniskowych – ta funkcja zazwyczaj dostępna jest w najbardziej zaawansowanych urządzeniach – np. klimatyzatorach Daikin czy Toshiba

Producenci klimatyzatorów proponują szeroką gamę elastycznych rozwiązań dla domu i mieszkania. Decydując się na system klimatyzacji warto wybrać ten, który spełni wszystkie oczekiwania użytkowników. A jeśli nie wiemy, który klimatyzator domowy wybrać warto skorzystać z porady eksperta.

Czy klimatyzacja w domu jest zdrowa?

Oddychanie czystym, wolnym od drobnoustrojów, grzybów i smogu powietrzem o optymalnej temperaturze jest korzystne dla dobrego samopoczucia oraz generalnie dla dobrostanu mieszkańców. Wpływa pozytywnie nie tylko na szybszą regenerację czy komfortowy sen, ale ma także dobroczynne działanie na układ oddechowy. Dlatego warto, aby korzystały z jej dobrodziejstw szczególnie osoby z problemami oddechowymi, dzieci, osoby starsze czy alergicy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do domu/mieszkania?

  1. Do jakich celów będzie wykorzystywany system klimatyzacji? Czy tylko do chłodzenia, czy także do ogrzewania i ewentualnie osuszania?
  2. Jakie koszty eksploatacyjne (przede wszystkim wynikające ze zużycia energii elektrycznej) użytkownicy są skłonni zapłacić?
  3. Czystość emitowanego powietrza – to cecha, na którą szczególnie powinni zwrócić uwagę mieszkańcy miejscowości zagrożonych smogiem, opiekunowie małych dzieci, alergicy i osoby cierpiące na przewlekłe nieżyty dróg oddechowych.
  4. Komfort: czy urządzenia pracują cicho (istotne szczególnie nocą), jaki tryb nawiewu posiadają.
  5. Lokalizację urządzeń, liczbę punktów, możliwości montażu.

Pierwszym krokiem, który należy rozważyć jest wielkość systemu klimatyzacyjnego – czyli liczbę pomieszczeń, które będą obsługiwane, wskazanie miejsc, gdzie przewidywana jest instalacja jednostek wewnętrznych oraz określenie lokalizacji agregatu zewnętrznego. Te elementy pozwolą ustalić, czy Klient potrzebuje klimatyzacji typu split, czy multi-split. Klimatyzacja do mieszkania typu multi-split pozwala podłączyć do 5 jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Przy większych rozwiązaniach znaczenie ma długość instalacji z freonem oraz różnica wysokości pomiędzy poszczególnymi klimatyzatorami, a jednostką zewnętrzną.

Jaki klimatyzator wybrać do domu i mieszkania?

Na rynku dostępny jest duży wybór urządzeń dedykowanych obiektom mieszkalnym. Dostępne urządzenia sprawdzają się doskonale w mieszkaniach. Producenci proponują do mieszkań 2 rodzaje systemów tj.:

  • klimatyzację split zbudowaną z jednego klimatyzatora wewnętrznego i agregatu zewnętrznego;
  • klimatyzację multi-split zbudowaną z jednego agregatu i kilku klimatyzatorów wewnętrznych.

Takie rozwiązania pozwalają na dostosowanie klimatyzacji do dowolnego lokum.

Bogata paleta modeli i typów sprawia, że użytkownicy mogą dostosować system do indywidualnych potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz zarówno klimatyzatory marek z najwyższej półki typu Toshiba, Daikin, Mitsubishi Electric, jak i bardziej ekonomiczne rozwiązania proponowane przez LG, GREE czy Innova. Wśród klimatyzatorów wewnętrznych można wybierać pomiędzy klimatyzatorami ściennymi, kasetami, jednostkami kanałowymi czy konsolami Bi-Flow różnych producentów. Różnią się one sposobem montażu oraz dystrybucją powietrza. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z budową klimatyzacji do mieszkania. W dalszej części znajdziesz także więcej informacji o rodzajach jednostek wewnętrznych i agregatów.

Różnorodne rozwiązania do mieszkania i domu

Różne modele jednostek wewnętrznych charakteryzują się odmiennym sposobem montażu i metodą dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Gamę rozwiązań przedstawimy na przykładzie marki Toshiba, która oferuje najbardziej  zróżnicowany wybór typów klimatyzatorów. Wśród nich znajdują się:

  • jednostki ścienne, czyli klimatyzatory ścienne – najpopularniejsze rozwiązanie w domach; Toshiba poleca tutaj energooszczędne klimatyzatory SEIYA, SHORAI, SHORAI EDGE, SHORAI PREMIUM, DAISEIKAI 9 i HAORI
  • jednostki kanałowe – te urządzenia są zazwyczaj zabudowane kanałem i dla osób postronnych widoczny jest wyłącznie wylot powietrza;
  • kasety – rozprowadzające powietrze w 2 lub 4 kierunkach, które można ukryć w suficie;
  • konsole BI-FLOW – zazwyczaj lokalizowane na wysokości tradycyjnych kaloryferów;
  • czy jednostki podsufitowe umieszczane tam, gdzie nie ma miejsca dla tradycyjnego klimatyzatora ściennego.

Ta różnorodność jednostek wewnętrznych sprawia, że systemy klimatyzacji mogą być montowane w każdym mieszkaniu i spełniać oczekiwania w zakresie sposobu instalacji każdego klienta.

Istotne znaczenie ma czystość emitowanego powietrza. Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach to, oprócz obróbki termicznej, podstawowe zadanie klimatyzatorów. Najbardziej podstawowe jednostki eliminują z powietrza mikroorganizmy i grzyby. Bardziej zaawansowane urządzenia, które posiadają lepszą filtrację, usuwają również cząsteczki pyłów zawieszonych — także PM2,5. Najlepsze klimatyzatory, np. marki Daikin czy Toshiba, dodatkowo wyposażone są w system jonizacji, który podnosi efektywność oczyszczania powietrza i jednocześnie pozwala na eliminację nieprzyjemnych zapachów.   

Dla jeszcze wyższej jakości powietrza niektóre urządzenia posiadają funkcję samooczyszczania, dzięki której minimalizuje się ryzyko rozwoju bakterii, wirusów i grzybów wewnątrz jednostek wewnętrznych. To ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników.

Jakie jednostki wewnętrzne możesz wybrać

Więcej

Agregaty zewnętrzne – na co zwrócić uwagę

Więcej

Zalety systemów klimatyzacyjnych, czyli jak dobrać klimatyzator do mieszkania

Współczesne instalacje klimatyzacyjne charakteryzują się nie tylko łatwą obsługą, ale także wysoką energooszczędnością i wydajnością pracy. Elastyczność zastosowań zarówno pod względem montażu i wyboru jednostek wewnętrznych, jak i dostosowania trybów działania do oczekiwań użytkowników jest ich niewątpliwym atutem.

Jak schłodzić pomieszczenia w domu? Systemy klimatyzacyjne sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach użytkowych mieszkania i domu:

  • w salonie: zagwarantują odpowiednią temperaturę do odpoczynku oraz oczyszczą powietrze
  • w pokoju dziecięcym: zapewnią odpowiednie warunki dla dzieci jednocześnie pozbawiając powietrze groźnych dla najmłodszych substancji
  • w sypialni: sprawią, że temperatura będzie optymalna do wypoczynku (zazwyczaj niższa niż w innych częściach domu)
  • w kuchni – nie tylko utrzymają optymalną temperaturę powietrza, ale także wyeliminują nieprzyjemne zapachy

Tryb cichej pracy w klimatyzatorach

Cisza to coś nieuchwytnego, ale jakże pożądanego w domowym zaciszu. Szczególnie jest ważna w nocy, kiedy to zapewnia możliwość efektywnego wypoczynku. Każda marka i model klimatyzatorów posiada własną charakterystykę w zakresie emisji dźwięku podczas pracy. Jednymi z najcichszych urządzeń dostępnych na rynku są klimatyzatory Toshiba. Posiadają tryb cichej pracy, który powoduje, że urządzenia pracują niezwykle cicho, a poziom głośności nie przekracza w niektórych wypadkach 18dB(A) – to mniej niż szept. Istotny dla poczucia komfortu jest nawiew – tu znaczenie ma możliwość ustawiania kąta położenia żaluzji poziomych i pionowych oraz możliwości tworzenia wąskiego i szerokiego strumienia nawiewu.

Kupując klimatyzację warto sprawdzić jej sprawność energetyczną, ponieważ to bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd. 

Urządzenia Toshiba należą do najbardziej wydajnych pod względem zużycia prądu – ich sezonowe współczynniki wydajności SEER (dotyczący chłodzenia) i SCOP (dotyczący grzania) prezentują wydajność pod względem zużycia prądu przez urządzenie. Każdy klimatyzator ma w swoich parametrach technicznych wskazane te wartości. Sprawdź je przed zakupem — w ten sposób będziesz wiedzieć, ile energii elektrycznej będzie potrzebne na pracę urządzenia i jakie koszty będzie pociągało korzystanie z klimatyzacji. Najtańsze w eksploatacji (inaczej pobierające najmniej prądu) są urządzenia z dobrych marek — Toshiba czy Daikin. Dostarczają one urządzenia również o wysokiej klasie energetycznej A++/A+++.  

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Bogaty wybór różnorodnych jednostek wewnętrznych

Klimatyzacja do mieszkania to także doskonałe rozwiązanie dla alergików, osób starszych i z problemami zdrowotnymi związanymi z drogami oddechowymi. Czyste powietrze, wolne od drobnoustrojów, alergenów, pyłów zawieszonych a nawet nieprzyjemnych zapachów zapewnia pełen komfort życia, wypoczynku i pracy.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Cena za wszystkie urządzenia działające w systemie uzależniona jest od cen jednostkowych klimatyzatorów pokojowych i ich mocy. Duże znaczenie ma także moc jednostki zewnętrznej, której zadaniem jest obsługa całego systemu. Warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem mocy rośnie także cena agregatu.

Innym zagadnieniem jest eksploatacja. Zatem ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania? Tu odpowiedź jest bardziej skomplikowana. W koszt ten wchodzi zarówno cena za zużycie prądu, jak i systematyczny (coroczny lub półroczny) serwis systemu. Wydatki związane ze zużyciem prądu uzależnione są od klasy energetycznej poszczególnych klimatyzatorów, jak i sposobu eksploatacji systemu.

Montaż klimatyzacji do domu i mieszkania

Instalacja systemu klimatyzacji domowej wiąże się z koniecznością połączenia jednostek wewnętrznych z agregatem. Oprócz ww. potrzebny będzie montaż systemu orurowania i połączeń elektrycznych i systemu odpływu skroplin. Niezbędne będzie również przewiercenie otworów w ścianie zewnętrznej budynku oraz ukrycie orurowania i kabli. Mogą one być schowane w ścianie, ale to łączy się z dłuższym czasem realizacji i robotami remontowymi, albo w listwach elektroinstalacyjnych.

Czy można zamontować klimatyzację w bloku? Naturalnie! Warto tylko pamiętać, że do podwieszenia agregatu zewnętrznego na ścianie zewnętrznej budynku wielorodzinnego potrzebna jest zgoda właściciela, zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli planujesz postawić klimatyzator zewnętrzny na posadzce balkonu zgoda nie jest wymagana. W przypadku montażu jednostek wewnętrznych także nie potrzebujesz pozwolenia.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Nasza firma przykłada dużą wagę do profesjonalnego i czystego przeprowadzenia prac – zabezpieczamy wyposażenie folią ochronną, usuwamy wszelkie elementy pozostające po montażu.

Cena montażu klimatyzacji uzależniona jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest marka, model i liczba urządzeń wewnętrznych, które trzeba zainstalować w obiekcie. Inne elementy składające się na wycenę to długość instalacji freonowej czy sposób montażu orurowania (w ścianie czy w listwie elektroinstalacyjnej).

Sprawdź, jak w naszej firmie przeprowadzamy montaż systemów klimatyzacji do domów i mieszkań

Więcej

Czy można zamontować klimatyzację w bloku? Naturalnie! Warto tylko pamiętać, że do podwieszenia agregatu zewnętrznego na ścianie zewnętrznej budynku wielorodzinnego potrzebna jest zgoda właściciela, zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli planujesz postawić klimatyzator zewnętrzny na posadzce balkonu zgoda nie jest wymagana. W przypadku montażu jednostek wewnętrznych także nie potrzebujesz pozwolenia.

Sprawdź, jak w naszej firmie przeprowadzamy montaż systemów klimatyzacji do domów i mieszkań

Serwis klimatyzacji domowej

Konserwacja i przegląd urządzeń klimatyzacyjnych powinna być realizowana co najmniej 1 raz do roku w okresie poprzedzających sezon letni. Jeśli jednak planujesz wykorzystywać klimatyzację także do ogrzewania pomieszczeń należy serwis systemu przeprowadzić 2 razy do roku. Czyszczenie klimatyzacji warto zlecić specjalistom – nasz wyspecjalizowany zespół serwisantów posiada wszelkie uprawnienia nie tylko do dezynfekcji i odgrzybiania klimatyzacji, ale także do sprawdzania jej szczelności oraz uzupełniania czynnika chłodniczego.

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Doświadczeni specjaliści pomogą dopasować odpowiedni układ klimatyzacji, który spełni Państwa oczekiwania w zakresie komfortu termicznego oraz realizacji pokładanych w urządzeniach zadań.

Co powinien zawierać serwis klimatyzacji

Więcej

Budowa układów klimatyzacji domowej

Współczesne systemy klimatyzacji to instalacje, które zbudowane są z kilku podstawowych elementów. W ich skład wchodzą jednostki wewnętrzne, jednostka zewnętrzna (agregat), system orurowania miedziowego, zasilanie elektryczne i system odprowadzania skroplin. Nieodzownym elementem instalacji jest czynnik chłodniczy zapewniający wymianę temperatury.

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Systemy klimatyzacji do domów i mieszkań mogą być zbudowane w dwojaki sposób. Pierwszym z nich są klimatyzatory typu split. Składają się one z jednej jednostki wewnętrznej i agregatu zlokalizowanego na zewnątrz obiektu. Dedykowane są do obsługi niewielkich przestrzeni składających się zazwyczaj z jednego, maksymalnie dwóch pomieszczeń – np. kawalerki. Klimatyzację typu split można montować także w domach, ale warto pamiętać, że do obsługi kilku pomieszczeń będzie potrzebna wielokrotność układów, co przekładać się będzie na kilka agregatów położonych na zewnątrz obiektu.

Układy multi-split składają się z kilku klimatyzatorów wewnętrznych i jednego agregatu zewnętrznego. Zazwyczaj obejmują one od 2 do 5 klimatyzatorów wewnętrznych i 1 jednostkę zewnętrzną. Przeznaczone są do obsługi kilku pomieszczeń. Jednostki wewnętrzne działają autonomicznie i niezależnie od siebie. Sprawia to, że można sterować każdym klimatyzatorem oddzielnie. Co więcej, autonomiczna praca nie dotyczy tylko włączenia lub wyłączenia poszczególnych jednostek – mogą one pracować z różną mocą, w różnych trybach i zadanych temperaturach. W efekcie na przykład w pokoju dziecięcym można ustawić temperaturę +24 st. C (jako tę najbardziej optymalną dla małych dzieci), a w swojej sypialni +19 st.C, ponieważ pozwala ona na komfortowy wypoczynek.

Klimatyzatory wewnętrzne do domu i mieszkania

Dla użytkowników najważniejszym elementem systemu klimatyzacji są jednostki wewnętrzne. Mogą one funkcjonować zarówno w systemach split, jak i multi-split (przed zakupem warto sprawdzić, czy model urządzenia jest dostosowany do wybranego systemu).

Jak działają klimatyzatory wewnętrzne

Jednostki wewnętrzne, działające zarówno w systemie split i multi-split, zawierają parownik i wentylator, który odpowiedzialny jest za wymuszenie ruchu powietrza. Ich zadaniem jest dystrybucja powietrza po obróbce termicznej (zimnego lub ciepłego w zależności od zadanej funkcji pracy tj. chłodzenia lub ogrzewania) oraz pochłanianie ciepła z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Energię tę przekazują do czynnika chłodniczego, który następnie jest odprowadzany do jednostki zewnętrznej w celu wymiany temperatury.

Zaletą współczesnych klimatyzatorów wewnętrznych jest oczyszczanie powietrza, cicha praca oraz wydajna dystrybucja powietrza.

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzatory ścienne

Najpopularniejszym rozwiązaniem do obiektów mieszkalnych są klimatyzatory ścienne. Inwestorzy jednak mają do dyspozycji także jednostki kanałowe, kasetonowe oraz konsole Bi-Flow. Czym się różnią poszczególne rodzaje klimatyzatorów i gdzie zamontować klimatyzator?

Ten typ jednostek wewnętrznych jest najbardziej popularny w rozwiązaniach mieszkaniowych. Urządzenia podwieszane są na ścianach w niewielkiej odległości od sufitu (co najmniej 30 cm) i zapewniają doskonałą dystrybucję powietrza. Klimatyzatory ścienne charakteryzują się zróżnicowaną bryłą i kolorystyką, dzięki temu dość łatwo można dopasować urządzenie do wystroju konkretnego wnętrza. Dzięki swej lokalizacji dają dużą swobodę w aranżacji pomieszczenia. Jaki klimatyzator ścienny wybrać do pokoju? Możesz wybierać pomiędzy urządzeniami o zróżnicowanym designie, kolorystyce, funkcjach czy sposobie dystrybucji powietrza. 

Firma Toshiba proponuje kilka modeli o zróżnicowanych funkcjach i designie, w tym: SEIYA, SHORAI, SHORAI EDGE, SHORAI PREMIUM, DAISEIKAI 9 i najnowszy HAORI.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe są popularne w szczególności w przestrzeniach komercyjnych, ale znajdują coraz większe uznanie także w większych obiektach o charakterze mieszkalnym. Nadmuch powietrza możliwy jest poprzez sieć kanałów przechodzących przez ścianę lub strop. Często montowane są w przestrzeni międzysufitowej lub nad podwieszanym sufitem. Ich zaletą jest fakt, że jedynym elementem widocznym dla użytkowników są anemostaty – czyli nawiewniki, przez które wydostaje się klimatyzowane powietrze.

Klimatyzacja kasetowa w Warszawie

Kasety

Klimatyzatory kasetonowe montuje się w sufitach podwieszanych, zatem są one przeznaczone raczej do instalacji w pomieszczeniach charakteryzujących się większą wysokością, niż tradycyjne pokoje w mieszkaniach. Mogą funkcjonować zarówno jako klimatyzatory typu split, jak i multi-split (istotny jest wybór modelu dedykowanego do danego układu). Kasety mogą być wyposażone w nawiew jedno-, dwu- lub czterokierunkowy. Ten ostatni typ zapewnia najlepszą dystrybucję powietrza w pomieszczeniu. Ich zaletą jest niewątpliwie montaż pozwalający na ukrycie całego urządzenia i pozostawienie na widoku jedynie elementu nawiewu.

Konsola bi flow

Konsole Bi-Flow

Konsole Bi-Flow to klimatyzatory montowane przy podłodze, które doskonale pasują do przestrzeni podokiennych. Posiadają one funkcję ogrzewania przypodłogowego, które zapewnia właściwą dystrybucję ciepłego powietrza na poziomie podłogi.

Tym samym gwarantują najwyższy poziom komfortu cieplnego ze wszystkich rodzajów klimatyzatorów. Posiadają dwa wyloty powietrza, dzięki czemu są także wydajne w przypadku korzystania z funkcji chłodzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzację do domu lub mieszkania?

  • w jakim systemie pracuje urządzenie – tj. klimatyzatory typu split czy multi-split
  • moc klimatyzatorów wewnętrznych – tę należy dostosować do kubatury obsługiwanego pomieszczenia
  • moc agregatu zewnętrznego – większa liczba klimatyzatorów wewnętrznych wymaga mocniejszego klimatyzatora zewnętrznego
  • energooszczędność urządzenia – tę najszybciej poznasz znajdując klasę energetyczną klimatyzatora – najmniej prądu pobierają jednostki oznaczone symbolem A+++, innymi słowy im wyższą klasę energetyczną ma klimatyzator (np. A+++) tym niższe rachunki będziesz płacić za zużycie prądu
  • warto zwrócić także uwagę na inne elementy przyczyniające się do możliwości zużycia energii, np. tryb ECO, zastosowanie dwurotacyjnych sprężarek inwerterowych, innowacyjnego kształtu łopat wentylatorów itp.;
  • wydajność poszczególnych modeli – tu przydatne będą parametry takie jak SCOP i SEER, które określają wydajność sezonową urządzenia; SEER odnosi się do wydajności w trybie chłodzenia, SCOP do wydajności pracy w trybie grzania; im wyższe są parametry tych wskaźników, tym urządzenie działa wydajniej – czyli pobiera mniej prądu do wytworzenia jednostki energii grzewczej/chłodniczej;
  • system filtracji – każdy model urządzenia posiada wbudowany system filtrów odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza wewnątrz pomieszczenia, najbardziej zaawansowane jednostki eliminują z powietrza wirusy, bakterie, grzyby, alergeny (pyłki, kurz), nieprzyjemne zapachy, a nawet cząsteczki smogu PM2,5
  • system dystrybucji powietrza – waga tego parametru związana jest z odczuwaniem nawiewu zimnym powietrzem; bardziej zaawansowane klimatyzatory powodują brak uczucia przeciągu i równomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniu
  • funkcje – warto wybrać urządzenia o funkcjach, na których najbardziej Ci zależy – np. jonizację powietrza, samooczyszczenie, funkcję HADA CARE, tryby nawiewu, POWER, SLEEP, tryb cichej pracy
  • design – wzornictwo klimatyzatorów jest coraz bardziej zróżnicowane zarówno pod względem kształtów, jak i kolorystyki, faktur i zastosowanych materiałów (np. tkanina na panelu przednim)
  • sterowanie – współczesne rozwiązania to już nie tylko sterowanie pilotem, ale także sterowanie za pomocą zdalnych aplikacji przy wykorzystaniu modułu Wi-Fi (czyli z pozycji każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu) oraz głosowe, co umożliwiają aplikacje Google Assistant czy Amazon Alexa

Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora

Miejsce instalacji klimatyzatora wewnętrznego uzależnione jest od rodzaju jednostki, jednakże wszystkie rodzaje klimatyzatorów domowych muszą posiadać odpowiednią przestrzeń umożliwiającą swobodną wymianę powietrza. Klimatyzatory ścienne lokuje się na połaciach ścian w niewielkiej odległości od sufitu z uwzględnieniem co najmniej 30 cm od sufitu, klimatyzatory kanałowe w specjalnie skonstruowanych kanałach w suficie, kasety zazwyczaj w suficie podwieszanym a konsole na ścianach przy podłodze.  

Gdzie zamontować klimatyzator w mieszkaniu? Podstawowym parametrem powinien być komfort termiczny oraz sposób dystrybucji powietrza i nawiewu oferowanego przez urządzenie. Wybierz takie miejsce w pokoju, aby nawiew powietrza nie był skierowany bezpośrednio w miejsce, w którym najczęściej przebywają domownicy – np. sofa w salonie. Klimatyzatory wewnętrzne możesz zamontować w każdym pomieszczeniu: w salonie, pokojach dziecięcych, przedpokoju/holu, kuchni a także w sypialni i gabinecie. 

Jeśli chcesz bliżej poznać bliżej klimatyzatory domowe różnych marek, w tym Toshiba, Daikin, LG czy Mitsubishi Electric zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego przy Al. KEN 90 lokal U-7 w Warszawie. Tu doświadczony personel zaprezentuje wszystkie urządzenia oraz pomoże wybrać te najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Jednostki zewnętrzne – jakie wybrać

Wybór jednostki zewnętrznej zarówno do systemów split, jak i multi-split musi być dostosowany do mocy urządzeń wewnętrznych. Dostępne na rynku agregaty zazwyczaj są podzielone na urządzenia dedykowane do liczby jednostek wewnętrznych układu, zatem można wybierać pomiędzy jednostkami przeznaczonymi do podłączenia 1, 2, 3, 4 i 5 jednostek wewnętrznych. Co ważne, w jednym układzie mogą znajdować się różne rodzaje klimatyzatorów tj. do jednego agregatu można podłączyć kasetę, jednostkę kanałową, klimatyzator ścienny czy konsolę Bi-Flow. Rolę gra tutaj jedynie liczba i moc jednostek wewnętrznych.

Jednostka zewnętrzna zawiera w sobie skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny odpowiedzialne za wymianę temperatury czynnika chłodniczego oraz wentylator powietrza. Dzięki zastosowaniu sprężania czynnika chłodniczego, skumulowane w nim ciepło zostaje wydalone na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że jednostka zewnętrzna pracuje głośniej, niż klimatyzatory wewnętrzne. Jej lokalizację zatem należy zaplanować w sposób, który nie będzie powodował zakłóceń w codziennym życiu. Problem ten dotyczy szczególnie lokali w budynkach wielorodzinnych. W agregatach wyższej klasy zastosowano innowacyjny kształt łopatek wentylatora, które powodują, że są one cichsze w działaniu.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora domowego?

Każdy system klimatyzacji, niezależnie od tego czy jest to typ split czy multi-split, wymaga zastosowania jednostki zewnętrznej, która jest de facto sercem systemu. Agregat obsługuje wszystkie jednostki wewnętrzne zainstalowane w mieszkaniu. Właściciele lokali muszą mieć świadomość, że zazwyczaj jego umieszczenie na elewacji zewnętrznej budynku wymaga zgody właściwej spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub właściciela obiektu. Dotyczy to powieszenia klimatyzatora na ścianie zewnętrznej, także jeżeli urządzenie będzie wisieć na terenie wydzielonego balkonu. Inaczej ma się sytuacja, kiedy agregat zostaje umieszczony na posadzce balkonu – wtedy zezwolenie nie jest wymagane.  Minusem tego rozwiązania jest fakt, że klimatyzator zewnętrzny zabiera sporo miejsca, co na niewielkich powierzchniach balkonów jest odczuwalne przez mieszkańców.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Funkcje klimatyzacji domowej

Współczesne systemy klimatyzacyjne zaprojektowane są w sposób odzwierciedlający zapotrzebowanie użytkowników domów i mieszkań. Mnogość przydatnych funkcji pozwala efektywnie ochłodzić pomieszczenie i dostosować korzystanie z klimatyzacji do wymogów pomieszczeń, preferencji temperaturowych, ograniczenia poziomu emitowanego dźwięku i innych. Poznaj najbardziej popularne.

Funkcja HiPower

Funkcja HiPower – pozwala na szybkie osiągnięcie zadanej temperatury; jest odpowiedzią na pytanie jak szybko schłodzić mieszkanie; klimatyzator pracuje wtedy na pełnej mocy, dzięki czemu w kilka minut uzyskuje się oczekiwane warunki termiczne

Sterowanie żaluzjami pionowymi i poziomymi

Sterowanie żaluzjami pionowymi i poziomymi – ta funkcja pozwala ukierunkować nadmuch powietrza zgodnie z oczekiwaniami użytkownika

Funkcja „HADA Care Flow”

Funkcja „HADA Care Flow” – jej uruchomienie powoduje włączenie takiej dystrybucji powietrza, która nie powoduje wysuszenia skóry

ECO Logic lub funkcja ECO

ECO Logic lub funkcja ECO – pozwalają na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez klimatyzator nawet o 50%

Odszranianie jednostki zewnętrznej

Odszranianie jednostki zewnętrznej – szczególnie ważne przy wykorzystywaniu klimatyzacji do ogrzewania pomieszczeń, poprawia wydajność pracy systemu w warunkach ujemnych temperatur zewnętrznych

Programator tygodniowy i dzienny

Programator tygodniowy i dzienny – umożliwia określenie trybów pracy urządzeń w okresie dziennym i tygodniowym; korzystając z tego rozwiązania zautomatyzujesz proces schładzania powietrza w pokoju i dostosujesz go do dziennych i tygodniowych cykli życia użytkowników

Funkcja anty-frost

Funkcja anty-frost – przydatna w okresie zimowym podczas długich wyjazdów lub w domkach letniskowych; jej zadaniem jest podtrzymanie temperatury +8st.C w obiekcie co zabezpieczy instalacje wodne przed zamarznięciem, sprzyja oszczędności energii

Tryb cichy pracy jednostki zewnętrznej

Tryb cichy pracy jednostki zewnętrznej – ta funkcja jest szczególnie dedykowana instalacjom klimatyzacyjnym zlokalizowanym w obiektach wielorodzinnych, sprawdza się szczególnie w nocy, kiedy praca agregatu może przeszkadzać sąsiadom

Funkcja Comfort Sleep

Funkcja Comfort Sleep – polega na stopniowym obniżaniu temperatury w sypialni o 1 st.C, dzięki czemu wypoczynek jest jeszcze bardziej efektywny i komfortowy

Oczyszczanie powietrza w domu i mieszkaniu

Jedną z największych zalet klimatyzacji jest funkcja oczyszczania powietrza. Wydajne filtry zapewniają neutralizację drobnoustrojów (wirusów, bakterii), grzybów, alergenów, w tym pyłków, kurzu i sierści zwierząt. Bardziej zaawansowane jednostki wewnętrzne eliminują również nieprzyjemne zapachy, także dym tytoniowy a nawet cząsteczki smogu PM2,5. Czyste powietrze w pomieszczeniach jest odpowiedzią na pytanie czy klimatyzacja domowa jest zdrowa.

Nie tylko filtry w klimatyzatorach wewnętrznych odpowiedzialne są za wysoką klasę czystości emitowanego powietrza. Warto wybierać urządzenia wyposażone w samoczyszczący wymiennik, dzięki któremu redukuje się wilgoć wewnątrz urządzenia, a przez to ogranicza rozwój szkodliwej dla zdrowia pleśni. Innym elementem sprzyjającym uzyskaniu zdrowej aury jest łatwa do czyszczenia taca ociekowa.

Najbardziej zaawansowanym elementem zastosowanym w jednostkach wewnętrznych jest jonizator plazmowy, który dzięki wytwarzaniu ozonu dezodoruje i dezynfekuje powietrze. Efektem jego działania jest neutralizacja wszelkiego typu drobnoustrojów i zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Dla uzyskania maksymalnej czystości można skorzystać z funkcji ULTRA PURE eliminującej do 95% cząsteczek smogu PM2,5.

Warto dodać, że najbardziej zaawansowane systemy filtracji w klimatyzatorach znajdują się m.in. w urządzeniach Toshiba i Daikin. Producenci Ci zadbali zarówno o wyjątkowo efektywny system filtracji, jak i jonizację powietrza. Urządzenia tańszych marek np. GREE czy LG zapewniają mniej skuteczne oczyszczanie powietrza, często bez systemu jonizacji.

Komfortowe użytkowanie – jaki klimatyzator do domu?

Dla mieszkańców domu czy mieszkania, w którym zamontowano klimatyzację, znaczenie ma  komfort jej użytkowania. Można go sprowadzić do wygodnego sterowania, cichej pracy jednostek oraz odczuć związanych ze sposobem nawiewu.

Sterowanie klimatyzacją w domu i mieszkaniu

Współczesna klimatyzacja w domu zapewnia szerokie spektrum możliwości w zakresie zarządzania pracą jednostek. Schładzanie powietrza w domu może być sterowane za pomocą pilota. Pozwala on na obsługę urządzeń w zakresie każdej oferowanej przez nie funkcji. Co więcej, współczesne systemy umożliwiają zaprogramowanie jednego przycisku na pilocie, który będzie odpowiedzialny za pracę w wybranych przez użytkownika, ulubionych ustawieniach.

Coraz więcej systemów klimatyzacji umożliwia także sterowanie poszczególnymi urządzeniami za pomocą modułu Wi-Fi. Dzięki zainstalowanej na urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach czy laptopach) aplikacji można zlecić jednostkom zadaną pracę z każdego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Co więcej, w zaawansowanych systemach – na przykład w przypadku układów opartych na sprzęcie marki Toshiba – aplikacje służą także do pełnej kontroli w zakresie wydajności pracy oraz pozwalają na nadzór nad poborem energii elektrycznej. To pozwala na takie ustawienie pracy jednostek, które sprzyja obniżeniu kosztów ich eksploatacji.

Najnowszym rozwiązaniem jest możliwość sterowania klimatyzatorami za pomocą poleceń głosowych. Funkcja ta realizowana jest przy pomocy aplikacji Amazon Alexa i Google Assistant.

Sterowanie klimatyzacją w domu pilotem
Rekuperacja loosnay 50 firmy Mitsubishi Electric

Nawiew w domu

Duże znaczenie dla użytkowników klimatyzacji ma sposób nawiewu i dystrybucji powietrza realizowany przez poszczególne urządzenia. Gdzie zatem zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora, aby zmaksymalizować uczucie komfortu użytkowników? Ważne, aby mieszkańcy korzystający z systemu nie odnosili wrażenia przeciągu odczuwanego jako podmuch zimnego powietrza skierowanego bezpośrednio na ciało. Komfort termiczny w pomieszczeniach oraz właściwa dystrybucja powietrza może być zrealizowana w taki sposób, który nie będzie uciążliwy dla użytkowników.

Jednostki wewnętrzne oferują kilka różnych rozwiązań w zakresie nawiewu i dystrybucji powietrza. Jednym z nich jest funkcja kontroli przepływu powietrza 3D, która pozwala na sterowanie ruchem żaluzji poziomych i pionowych w sposób umożliwiający ustawienie optymalnego strumienia powietrza. W ten sposób można ustawić kierunkowy nawiew, który eliminować będzie bezpośredni nadmuch na użytkowników. Znaczenie dla dystrybucji powietrza oraz uzyskanie jednolitej temperatury w całym schładzanym pomieszczeniu ma daleka dystrybucja powietrza.

Inną funkcją jest system Inteligentnego Przepływu Powietrza, który zapewnia 6 różnych sposobów nawiewu. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mogą wybrać ten, który najbardziej odpowiada ich potrzebom.

Czy klimatyzacja w domu osusza powietrze? Niewątpliwie tak, co szczególnie może odczuwać ludzka skóra. Remedium na to jest jedno z najnowszych rozwiązań wprowadzonych przez Toshiba w zakresie nawiewu – funkcja HADA CARE Flow, która reguluje poziom nawilżenia i zapobiega wysuszeniu skóry. Funkcja ta jednocześnie poprawia dystrybucję powietrza w pokoju. Cechy te zawdzięcza specjalnej konstrukcji i położeniu żaluzji, które wytwarzają pośredni przepływ poprzez cyrkulację powietrza od góry pomieszczenia. Ten zabieg pomaga w uzyskaniu równomiernej temperatury w całym wnętrzu i zwiększa poziom komfortu.

Cicha praca klimatyzatorów domowych

Nie bez znaczenia dla użytkowników mieszkań i domów ma poziom głośności emitowany przez pracujące urządzenia. Zbyt głośne działanie klimatyzatorów przeszkadza nie tylko w codziennym życiu, pracy, wypoczynku czy spaniu, ale także rozprasza i denerwuje. Dlatego, odpowiadając na pytanie, jaki wybrać klimatyzator do pokoju, warto kierować się poziomem dźwięku wydawanego przez urządzenie podczas pracy. Toshiba zapewnia klimatyzatory wewnętrzne, które w trakcie schładzania powietrza w domu emitują dźwięk na poziomie 19 dB(A) – to jak cichy, ludzki szept. Zatem nie będą kolidować ani z pracą, ani wypoczynkiem i spaniem. Głośność pracy ma także znaczenie w przypadku jednostek zewnętrznych szczególnie, kiedy instalacja jest zamontowana w budynku wielorodzinnym. Warto wybierać taką, która nie będzie z powodu hałasu przeszkadzać sąsiadom.

Korzystaj z klimatyzacji i chroń środowisko

W dobie dążenia do tworzenia urządzeń ekologicznych projektanci i konstruktorzy systemów klimatyzacyjnych coraz częściej sięgają po rozwiązania, których zadaniem jest ochrona lub co najmniej nieszkodzenie środowisku naturalnemu. Dotyczy to zarówno wykorzystania ekologicznych czynników chłodniczych, jak i energooszczędności jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.

Czynnik chłodniczy R32 – najbardziej nieszkodliwy ze wszystkich preparatów wykorzystywanych w systemach chłodniczych

Zaletą najnowszych klimatyzatorów jest wykorzystanie ekologicznego czynnika chłodniczego R32. Substancja ta zastępuje dotychczas wykorzystywany czynnik R410A, w stosunku do którego wywiera 3 razy mniejszy wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego oraz jest bardziej wydajna i tańsza. W efekcie, oprócz mniejszego wpływu na środowisko, można go stosować w ilości o 30% niższej niż R4010A. Warto dodać, że R410A został w 2015r. całkowicie wycofany z obrotu w nowych urządzeniach. Można go wprawdzie stosować jeszcze w przypadku przeprowadzania prac serwisowych, ale już wprowadzono przepisy, które zakazują wykorzystania go całkowicie od 2025r. I z tego powodu należy podkreślić, że nie warto kupować obecnie klimatyzatorów, które dedykowane są do obsługi procesu chłodniczego przez R410A.

Energooszczędność klimatyzatorów domowych

Kupując klimatyzatory warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania. Najbardziej energooszczędne są urządzenia, które opisano klasą A+++ – pobierają one najmniej prądu jednocześnie gwarantując wysoką wydajność pracy. Współczesne klimatyzatory wyposażone są w system inwerterowy, który umożliwia pracę w trybie modulowanym – tzn. dostosowuje pracę systemu w sposób, który pozwala na stałe utrzymać zadane warunki termiczne. Taki tryb pracy jest najbardziej energooszczędny i nie wymaga działania urządzenia na najwyższych obrotach.

Toshiba Haori sterowanie

Przykładem zastosowanych rozwiązań pozwalających na niskie zużycie energii elektrycznej przez klimatyzatory jest Hybrydowy inwerter DC połączony ze sprężarką rotacyjną Toshiba, który generuje niskie zużycie prądu niezależnie od warunków termicznych panujących na zewnątrz. Dwurotacyjne sprężarki w połączeniu z technologią inwerterową redukują także konsumowaną przez urządzenie energię dzięki ciągłej regulacji wydajności.

Toshiba Haori sterowanie przez WIFI

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

W przypadku klimatyzatorów warto także zwrócić uwagę na dostępne funkcje sprzyjające proekologicznemu niskiemu poborowi energii. Na przykład w ofercie marki Toshiba znajdują się urządzenia z funkcją ECO, która pozwala na oszczędność zużycia prądu nawet o 50%. Inna przydatna funkcja – tj. odszranianie jednostki zewnętrznej poprawia wydajność systemu przy ujemnych temperaturach panujących na zewnątrz obiektu. Ciekawym i pozwalającym na duże oszczędności jest funkcja anty-frost, która umożliwia podtrzymanie temperatury we wnętrzu na poziomie +8st.C i jest niezwykle przydatna podczas dłuższej nieobecności mieszkańców zimą i w domkach letniskowych, ponieważ podnosi temperaturę wewnątrz do poziomu zabezpieczającego przed zamarznięciem instalacji wodnych przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii.

Ile prądu zużywa klimatyzacja w domu?

Pobór energii elektrycznej przez system uzależniony jest od klasy energetycznej poszczególnych jednostek wewnętrznych i agregatu. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe zużycie prądu. Znaczenie ma także sposobu wykorzystania całego systemu – jeśli pracuje on w trybie ciągłym zużywa mniej energii, niż w czasie okazjonalnego włączania jednostek.

Montaż klimatyzacji w domu i mieszkaniu

Z punktu widzenia montażu klimatyzacji kluczowe znaczenie ma lokalizacja jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Agregat może być zarówno postawiony na ziemi lub np. na posadzce balkonu, lub podwieszony na ścianie zewnętrznej budynku. Warto przypomnieć w tym miejscu, że do instalacji agregatu na ścianie budynku wielorodzinnego niezbędna jest zgoda właściciela obiektu, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Wybór klimatyzatorów wewnętrznych należy do inwestora, choć warto uprzednio sprawdzić, czy parametry techniczne lokalu umożliwiają zainstalowanie konkretnych jednostek.

Montaż systemu klimatyzacyjnego wymaga także połączenia wszystkich urządzeń systemem orurowania przeznaczonego do cyrkulacji czynnika chłodniczego, zasilania oraz odprowadzania skroplin. Najbardziej estetyczne, ale wymagające więcej czasu i droższe zarazem, jest ukrycie instalacji freonowej wraz z okablowaniem elektrycznym w ścianie. Inną opcją jest zastosowanie listwy elektroinstalacyjnej – metoda ta jest tańsza i szybsza w realizacji.

Po połączeniu wszystkich elementów serwisanci powinni sprawdzić jak przebiega proces schładzania pomieszczenia poprzez próbny rozruch systemu, który pozwala ocenić poprawność działania wszystkich urządzeń i odprowadzania skroplin.

Ile kosztuje założenie klimatyzacji do domu?

Montaż klimatyzacji warto zlecić profesjonalistom posiadającym stosowne uprawnienia. Zapewnią oni poprawną pracę systemu. Po wykonanych przez nich pracach klimatyzacja domowa uzyskuje rok gwarancji do czasu przeprowadzenia pierwszego przeglądu serwisowego.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Serwis klimatyzacji domowej – dlaczego jest ważny?

Systematyczny serwis klimatyzacji jest gwarancją jej długiej i wydajnej pracy. Związany jest on zarówno z czyszczeniem, jak i przeglądem oraz ewentualnymi naprawami. Serwis systemów klimatyzacji należy przeprowadzać co najmniej 1 raz do roku w sezonie wiosennym (jeśli będzie ona używana wyłącznie do chłodzenia) lub 2 razy w roku wiosną i jesienią (jeśli będzie ona wykorzystywana zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania).

Podstawowy serwis klimatyzacji powinien uwzględniać wszystkie czynności związane z czyszczeniem układu, w tym:

  • czyszczenie jednostek wewnętrznych i agregatu,
  • czyszczenie skraplacza jednostki zewnętrznej,
  • odgrzybienie i dezynfekcję parownika jednostek wewnętrznych,
  • czyszczenie obudowy klimatyzatorów
  • wewnętrznych,
  • czyszczenie i dezynfekcja filtrów.
Jak wyczyścić klimatyzację
Czyszczenie klimatyzacji i konserwacja

Systematyczny serwis klimatyzacji

Do powyższych czynności serwisanci powinni stosować bezpieczne dla człowieka i jednocześnie skuteczne preparaty bakterio-, wiruso- i grzybobójcze.

Czyszczenie to tylko część procedury serwisowej związanej z przeglądem klimatyzacji. Dla poprawnej pracy układu w nadchodzącym sezonie istotne jest sprawdzenie szczelności układu chłodniczego i w razie konieczności jego uzupełnienie, kontrola elementów elektrycznych oraz drożność układu odprowadzania skroplin. Systematyczny serwis klimatyzacji to także sposób na szybkie zdiagnozowanie niewielkich usterek, które jeśli byłyby niezauważone, mogłyby spowodować poważną awarię systemu prowadzącą do unieruchomienia funkcji klimatyzowania powietrza.

Warto dodać, że nieczyszczona klimatyzacja domowa nie tylko traci na efektywności filtracji powietrza, ale także na wydajności, co przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Jednocześnie nieodgrzybione urządzenia mogą powodować emisję szkodliwej dla zdrowia pleśni – i to jest powód, dlaczego klimatyzacja w mieszkaniu może szkodzić.

Jaka klimatyzacja do domu – wybierz względem swoich potrzeb

Każdy obiekt posiada inną charakterystykę, na podstawie których można wskazać budowę systemu. Znaczenie przy wyborze klimatyzacji mają także oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

Krok 1

Pierwszym krokiem przy wyborze klimatyzacji do domu i mieszkania jest określenie liczby pomieszczeń, które będą obsługiwane przez system. Jeśli mieszkanie posiada jedynie jeden lub dwa pomieszczenia (np. kawalerka w bloku) można zdecydować się na system split – czyli jedną jednostkę wewnętrzną połączoną z agregatem zewnętrznym. W przypadku domów lub większych mieszkań warto zdecydować się na klimatyzację w systemie multi-split zawierającą kilka (do 5 sztuk) jednostek wewnętrznych i 1 agregat zewnętrzny obsługujący wszystkie pomieszczenia.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest wybór jednostek wewnętrznych. Już pisaliśmy, że do domów i mieszkań stosuje się klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasety i konsole Bi-Flow. Ich wybór zależy zarówno od potrzeb mieszkańców, jak i możliwości technicznych obiektu. Jednostkę zewnętrzną dobiera się zarówno do liczby klimatyzatorów wewnętrznych, jak i ich mocy. Im więcej klimatyzatorów wewnętrznych, tym agregat musi dysponować większą mocą do ich obsługi.

Krok 3

Kolejnym etapem jest wybór urządzeń wewnętrznych pod względem oferowanych przez nie funkcji. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na oczyszczanie powietrza (w przypadku, gdy w domu mieszkają alergicy warto zaopatrzyć się w jednostki zapewniające maksymalną klasę czystości powietrza). Dla wieloletnich oszczędności należy wybierać urządzenia o jak najwyższej klasie energetycznej – najlepiej A+++ oraz wysokiej wydajności sezonowej. Po więcej szczegółów zachęcamy do zapoznania się z opisem jednostek wewnętrznych, gdzie znajdziesz informację, na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatorów wewnętrznych.

Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na klimatyzację w mieszkaniu?

Liczba jednostek wewnętrznych

W mieszkaniach stosuje się zarówno klimatyzację typu split, jak i multi-split. W rozwiązaniach dla mieszkań proponuje zastosowanie od 1 do 5 jednostek wewnętrznych – jest to liczba umożliwiająca utrzymanie odpowiedniego klimatu w całym lokalu.

Instalację klimatyzatorów zaleca się w salonach czy jadalniach oraz sypialniach. Pierwsze pozwalają na komfort codziennego życia, drugie na odpoczynek w sprzyjających warunkach. Szukaj urządzeń wyposażonych w tryb cichej pracy, podczas którego generują jedynie niewielki szmer nieuciążliwy podczas spania. Najciszej pracują klimatyzatory Daikin i Toshiba.

Czyste powietrze

Toshiba to firma znana z wysokiej jakości urządzeń zapewniających odpowiedni standard i komfort życia. Zaletą oferowanych klimatyzatorów jest emisja wysokiej klasy czystego powietrza. Zastosowane w nich filtry sprawiają, że powietrze jest nie tylko dostosowane temperaturowo do oczekiwań klientów, ale także wolne od drobnoustrojów, roztoczy, kurzu, pyłów zawieszonych w powietrzu czy nieprzyjemnych zapachów. Atutem filtrów jest ich łatwa wymiana, co przyczynia się do szybkiej obsługi i tańszej eksploatacji urządzeń. W zakresie czystości najwyższej powietrza sprawdzają się również urządzenia marki Daikin, które wyposażono w skuteczny system filtracji oraz jonizację powietrza. 

Czy klimatyzacja w domu jest zdrowa? Czyste powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i komfortu życia użytkowników. Klimatyzatory zapewniające efektywne oczyszczenie powietrza stają się niezbędne szczególnie w lokalach, gdzie przebywają małe dzieci (także niemowlęta), alergicy, astmatycy czy osoby cierpiące na inne schorzenia dróg oddechowych lub o obniżonym poziomie odporności organizmu.

Zużycie energii

Istotna z punktu widzenia eksploatacji jest wydajność klimatyzatorów w zakresie zużycia energii elektrycznej. Warto pamiętać, że im wyższą klasę energetyczną ma urządzenie, tym niższe będą wydatki ponoszone na prąd. Dlatego wybierając klimatyzator zwróć uwagę na klasę energetyczną i decyduj się na urządzenia, którym przypisano co najmniej klasę A+ lub wyższą. 

Klimatyzatory Toshiba to urządzenia energooszczędne, które wykorzystują rotacyjną sprężarkę inwerterową powodującą niskie zużycie energii elektrycznej.

Wysoka sprawność energetyczna potwierdzona jest klasą energetyczna urządzeń od A+ do A+++ oraz sezonowymi współczynnikami wydajności SEER (dla chłodzenia) i SCOP (dla grzania), które należą do najlepszych w swojej klasie urządzeń.

Podobnie jest w przypadku klimatyzacji Daikin. Urządzenia tej marki posiadają klasę energetyczną A++ i A+++. 

Jak korzystać z klimatyzacji w domu?

Współczesne klimatyzatory są urządzeniami inwerterowymi, czyli takimi, które regulują poziom wydajności pracy w zależności od warunków panujących wewnątrz pomieszczenia. Jak efektywnie schłodzić pomieszczenie? Najbardziej opłacalnym sposobem wykorzystania tych urządzeń jest praca stała – wystarczy w okresie letnim wybrać zadaną temperaturę i pozostawić klimatyzator stale włączonym. W efekcie jego praca będzie polegała jedynie na podtrzymaniu temperatury bez konieczności wykorzystywania dużej mocy do zmiany o kilka stopni Celsjusza.

Praca klimatyzacji w trybie ciągłym ma jeszcze jedną zaletę – pozwala na systematyczne oczyszczanie powietrza z cząsteczek organicznych i nieorganicznych, dzięki czemu zawsze masz gwarancję oddychania zdrową i czystą atmosferą.

Klimatyzacja przenośna

Jak używać klimatyzacji w domu?

Warto pamiętać, że poszczególne jednostki w systemie mogą pracować niezależnie od siebie – zarówno wykorzystując inne funkcje, jak i zapewniając inną temperaturę w pomieszczeniach. Tu dowolność korzystania z systemu jest duża i ograniczona tylko faktem, że wszystkie jednostki muszą pracować w takim samym trybie – tj. grzania lub chłodzenia. Zatem mieszkańcy domu lub mieszkania mogą w każdym pokoju ustawić inny poziom ogrzewania/chłodzenia. W pokoju dziennym zadać np. 22 st. Celsjusza, w dziecięcym 24st.C, a w sypialni 19st.C.

Nie wiesz czego potrzebujesz?
Skontaktuj się z nami!

Umów się na spotkanie. Przyjedziemy i zrobimy oględziny BEZPŁATNIE!
Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie w rozsądnej cenie.

    Administratorem danych podanych w formularzu kontaktowym jest Clima Polska Sp. z o. o z siedzibą w Warszawie (adres: Al. Komisji Edukacji Narodowej 90, lok.U-7) Więcej... Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do spełnienia celu przetwarzania, jakim jest zainicjowanie na rzecz Pani / Pana odpowiedzi w formie telefonicznej lub e-mailowej na przysłane zapytanie zgodnie z regulaminem strony www. Podstawą legalności przetwarzania wskazanych danych jest podjęcie działania na Pani / Pana żądanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit b oraz f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Mniej...

    Akceptuję Politykę prywatności i zasady zamawiania climapolska.com.pl.*
    Oświadczam, że zostałem poinformowany Więcej... o możliwości wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie oraz że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Mniej...
    Wyrażam zgodę na Więcej... przetwarzanie Moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail dla potrzeb prowadzenia przyszłego marketingu bezpośredniego z wykorzystaniem poczty elektronicznej przez Clima Polska Sp. z o. o w celu przesyłania na mój adres e-mail informacji o produktach i usługach firmy Clima Polska Sp. z o. o za pomocą środków elektronicznych zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną – Dz. U. 2016.1030 z późn. zm. Mniej...

    * pole obowiązkowe

    Montaż klimatyzacji
    Dowiedz się więcej

    Serwis klimatyzacji
    Dowiedz się więcej

    Umów się na konsultacje
    Skontaktuj się z nami

    ZADZWOŃ