Rekuperacja

/Rekuperacja
Rekuperacja2021-02-10T12:44:44+01:00

Rekuperatory

Poznaj rozwiązania oferowane przez cenionych producentów

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług, posiadamy w naszej ofercie urządzenia dla wymagających klientów. Rekuperatory firmy Toshiba spełniają najwyższe standardy.

Toshiba

toshiba-rekuperator-VN
ZOBACZ

Mitsubishi Electric

rekuperator-mitsubishi-lossnay-vl50
ZOBACZ

Vallox

Vallox-MV-centrala-rekuperacyjna
ZOBACZ

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna

Mając na uwadze dbałość o komfort Klientów, nie mogliśmy pominąć w naszej ofercie rekuperacji – czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System ten ma znaczący wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników – zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, co jest niezbędne w przypadku pomieszczeń, w których przebywa znaczna liczba osób. Może być instalowany zarówno w obiektach o charakterze służbowym, jak i prywatnym. Dzięki zastosowanym urządzeniom zużyte powietrze jest usuwane i zastępowane świeżym, wilgotnym i dotlenionym.

jak-dziala-rekuperacja-clima-warszawa

Dlaczego warto dbać o jakość powietrza w pomieszczeniu?

Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, w których przebywamy, ma duży wpływ na komfort życia a także nasze samopoczucie oraz koncentrację. Jest to związane z:

 • ilością dwutlenku węgla w powietrzu – w niewietrzonych wnętrzach jest go więcej, niż w tych stale wentylowanych;
 • zanieczyszczeniami takimi  jak kurz, alergeny czy nieprzyjemne zapachy;
 • nieodpowiednią wilgotnością powietrza.

Tradycyjne wietrzenie pomieszczeń oraz zastosowanie wentylacji grawitacyjnej nie zawsze działa adekwatnie do potrzeb. Do właściwej wentylacji pomieszczeń muszą zaistnieć odpowiednie warunki termiczne, które pozwolą wymusić ruch powietrza w kominach wentylacyjnych. Co więcej, systemy te wiążą się także z dużymi stratami energii cieplnej, która „ucieka” z pomieszczenia wraz ze zużytym powietrzem. Ponadto, dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń jest utrudniony ze względu na coraz lepsze izolowanie budynku i stosowanie szczelnych okien. Dlatego też rekuperacja jest niezbędnym elementem nowoczesnych budynków energooszczędnych oraz pasywnych.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to mechaniczny system wentylacji wywiewno-nawiewnej z odzyskiem ciepła. Świeże, zimne powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku, a następnie ogrzewane w papierowym krzyżowym wymienniku ciepła, odzyskując energię zawartą w zużytym powietrzu wywiewanym z pomieszczenia. Latem, gdy powietrze wewnątrz pomieszczeń jest chłodniejsze niż na zewnątrz, sytuacja jest odwrotna. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza, dzięki czemu do pomieszczeń dostarczane jest cieplejsze powietrze, niż bezpośrednio po otwarciu okna. Cały proces przebiega niemal bezgłośnie i przy minimalnym zużyciu energii.

rekupercja-wnetrze-rekuperatora
rekuperator-lossnay-w-sypialni

Co zyskujesz dzięki rekuperacji:

 • zdrowie,

 • doskonałe samopoczucie,

 • pełną koncentrację,

 • komfortowy sen,

 • wysokie oszczędności w ogrzewaniu,

 • optymalną wilgotność powietrza – doskonale nawilżoną skórę i górne drogi oddechowe.

Zalety rekuperacji:

Oszczędności rzędu 70% w zakresie ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

Zawsze świeże i odpowiednio natlenione powietrze w pomieszczeniach.

Powietrze wolne od zanieczyszczeń typu kurz, alergeny, pyły, zapachy itp.

Możliwość stosowania dodatkowych filtrów eliminujących bakterie, wirusy.

Przyjazna temperatura w całym domu zarówno latem, jak i zimą.

Dlaczego warto posiadać rekuperację?

Najważniejszą zaletą rekuperacji jest oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania budynku zimą oraz chłodzenia latem – nawet do 70%. Niezależnie od pory roku użytkownik może cieszyć się świeżym powietrzem w optymalnej ilości bez konieczności otwierania okien i bez uciążliwych hałasów. Dzięki zastosowaniu filtrów, powietrze nawiewane jest oczyszczone z zanieczyszczeń i pozbawione alergenów.

Rekuperacja ma kapitalne znaczenie w pomieszczeniach o szczególnym charakterze, takich, jak kuchnie, szpitale, laboratoria itp. Wymagana jest tu równowaga pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym, dzięki czemu niepożądane zapachy i wilgoć nie dostają się do innych pomieszczeń.

jakosc-powietrza-w-domu-rekuperacja
nieprawidlowa-wentylacja-wilgoc-na-oknie

Zadbaj o swoje zdrowie

Odzysk wilgoci ma duże znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla kondycji budynku, w którym mieszkamy lub pracujemy.

Konwencjonalna wentylacja powoduje duże straty ciepła, natomiast dzięki rekuperacji strumień powietrza usuwanego przekazuje ciepło powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu znacznie ograniczamy straty ciepła w zimowe dni. Wymiennik ciepła odzyskuje do 75% ciepła. W lecie natomiast odzyskiwany jest z powietrza chłód.

Tak więc rekuperatory mogą służyć nam przez okrągły rok, eliminując skutki złej wentylacji, takie jak bóle głowy, dekoncentrację, senność czy dyskomfort związany z niewłaściwą temperaturą i wilgotnością.

Postaw na ekologię

Rekuperacja jest niezbędnym elementem nowopowstających obiektów. Może być także instalowana w budynkach już istniejących. Bez niej nie będą prawidłowo funkcjonować budynki energooszczędne i pasywne. Pozwala w sposób ekologiczny gospodarować nie tylko czystością powietrza w pomieszczeniach, ale także zużyciem energii cieplnej. To rozwiązanie jest kompatybilne z innymi systemami ekologicznymi – na przykład doskonale uzupełnia się z fotowoltaiką, która dostarczać może prąd niezbędny do działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W efekcie rekuperacja nie będzie generować żadnych kosztów, zapewniając użytkownikom obiektu same korzyści.

Rekuperacja a klimatyzacja – czy warto korzystać z obu systemów

Zastosowanie w obiekcie rekuperacji nie wyklucza montażu klimatyzacji i odwrotnie. Co więcej – oba systemy doskonale się uzupełniają powodując pełną optymalizację kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. Zastosowanie rekuperacji – czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powoduje nie tylko odzyskanie energii cieplnej (ciepła przy ogrzewaniu i chłodu przy chłodzeniu) i zwrócenie jej z powrotem do pomieszczenia, ale także znacznie obniża koszty związane z uzyskaniem odpowiedniej temperatury powietrza przez systemy klimatyzacyjne. W efekcie te ostatnie pracują krócej i mniej intensywnie zatem pobierają znacznie mniej prądu, niż w obiektach bez rekuperacji.

rekuperacja-loosnay-50-mitsubishi-electric-warszawa
montaz-rekuperacji-warszawa

Montaż rekuperacji – postaw na sprawdzone rozwiązania i obsługę profesjonalistów

Sprawna rekuperacja to same korzyści dla użytkowników – czyste i świeże powietrze niezależnie od pory roku, zminimalizowanie strat ciepła oraz odzyskanie energii cieplnej, którą można wykorzystać do grzania lub chłodzenia pomieszczeń docenią wszyscy użytkownicy. Znaczenie mają także niskie koszty użytkowania systemu, który na działanie nie wymaga wykorzystania dużej ilości prądu.

Jednocześnie sprawność systemu rekuperacji zależy od prawidłowego montażu oraz właściwie przygotowanego projektu technicznego, uwzględniającego ilość powietrza nawiewanego do konkretnego pomieszczenia, średnicę rur oraz model nawiewnika, który będzie to powietrze do pomieszczenia dostarczał. Warto pamiętać, że bez projektu technicznego rekuperacja do co zasady będzie zbudowana w sposób nieoptymalny dla danego pomieszczenia/obiektu, a to może w konsekwencji prowadzić do konieczności zmian w wykonanym montażu a nawet całkowitej przebudowy systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Stąd kluczowy dla powodzenia tej inwestycji jest wybór firmy, która profesjonalnie wykona rekuperację w budynku.

System Smart-Flex – sprawdzone rozwiązanie do wentylacji i rekuperacji

Projektując i instalując wentylację z odzyskiem ciepła proponujemy zastosowanie systemu Smart-Flex. Zapewnia on kompleksowe rozwiązania w zakresie wykonania kanałów wentylacyjnych oraz całego osprzętu niezbędnego do przygotowania sprawnie działającej, efektywnej i szczelnej rekuperacji.

W skład systemu Smart-Flex wchodzą:

Kanały wentylacyjne

kanaly-wentylacyjne-smart-flex

Elastyczne kanały o przekroju płaskim i okrągłym do komfortowej dystrybucji powietrza.

ZOBACZ

Skrzynki rozprężne

skrzynki-rozprezne-smart-flex

Odpowiedzialne za obniżenie prędkości powietrza przepływającego przez anemostaty.

ZOBACZ

Skrzynki rozdzielcze

skrzynki-rozdzielcze-smart-flex

Przeznaczone do dystrybucji powietrza kanałami wentylacyjnymi do skrzynek rozprężnych.

ZOBACZ

Czerpnio-wyrzutnie Vox

czerpnio-wyrzutnia-vox-smart-flex

Urządzenia pozwalające na prawo- lub lewostronne usytuowanie wlotu/wylotu powietrza.

ZOBACZ

Akcesoria
Smart-Flex

akcesoria-smart-flex

Bogaty wybór akcesoriów pozwalających na dostosowanie wentylacji do różnych obiektów.

ZOBACZ

Dlaczego warto wybrać System Smart-Flex?

 • Łatwy montaż

 • Wysoka wytrzymałość elementów

 • Uniwersalność

 • Łatwy w utrzymaniu czystości

 • Izolowane antygrzybiczą i antystatyczną matą

 • Zapewnia niewielkie straty ciśnienia

System Smart-Flex jest niezwykle prosty w instalacji. Montaż kanałów wentylacyjnych do skrzynek rozdzielczych lub rozprężnych jest szybki i, co ważne, pozwala na bezpieczny demontaż. Zastosowane rozwiązania gwarantują wysoką szczelność oraz komfortową dystrybucję powietrza w systemie rekuperacji.

Kanały wentylacyjne

Kanał elastyczny Smart-Flex

kanal-elastyczny-smart-flex

dostępny w 3 średnicach 63mm, 75mm, 90mm, przeznaczony do montażu w stropach, wylewkach i podwieszanych sufitach

Kanał płaski Smart-Flex Flat

spłaszczona konstrukcja kanału i jego niewielka wysokość licząca 53mm pozwalają na oszczędność miejsca przy montażu w suficie, podłodze czy ścianie

Zastosowanie odpowiednich kanałów wentylacyjnych ma wpływ na skuteczność działania systemów wentylacji i rekuperacji. Dlatego w ramach realizowanych przez nas projektów wykorzystujemy jedynie sprawdzone rozwiązania, które gwarantują wysoki standard wykonania, takie jak kanały elastyczne Smart-Flex.

Właściwości kanałów Smart-Flex:

 • oferują komfortową dystrybucję powietrza,

 • izolowane są matą antystatyczną i antygrzybiczą,

 • wygodne i łatwe w montażu w każdych warunkach,

 • posiadają gładką powierzchnię wnętrza kanału,

 • gwarantują czystość systemu podczas eksploatacji,

 • zapewniają niskie opory przepływu powietrza,

 • są łatwe w czyszczeniu.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Skrzynki rozprężne

To elementy systemu Smart-Flex odpowiedzialne za rozprężanie powietrza nawiewanego, w efekcie czego obniża ono swoją prędkość przepływając przez anemostaty. Wykonane są z ocynkowanej ogniowo blachy najwyższej jakości oraz wyłożone izolacyjną matą o właściwościach antygrzybicznych i antystatycznych, co zabezpiecza przed namnażaniem się drobnoustrojów w systemie. Wykorzystujemy skrzynki rozprężne Smart-Flex o przekroju okrągłym i płaskim dostosowane do wszystkich wymiarów kanałów wentylacyjnych Smart-Flex. W zależności od potrzeb w zakresie  wydajności rekuperacji, skrzynki wyposażone są w od 1 do 3 króćców przyłączeniowych i 1 króciec do zaworu wentylacyjnego. Instalujemy skrzynki rozprężne kątowe lub przelotowe.

skrzynki-rozprezne-smart-flex-rodzaje

Skrzynki rozprężne Smart-Flex

skrzynki-rozprezne-smart-flex-flat

Skrzynki rozprężne Smart-Flex Flat

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Skrzynki rozdzielcze

Skrzynki rozdzielcze w systemie Smart-Flex odpowiedzialne są za rozdzielanie i przesył powietrza kanałami wentylacyjnymi do skrzynek rozprężnych. Wykonane są w wysokiej jakości ocynkowanej ogniowo stali oraz wyposażone w antygrzybiczną i antystatyczną matę izolacyjną. W naszych realizacjach w zakresie rekuperacji i wentylacji korzystamy zarówno ze skrzynek rozdzielczych przeznaczonych do obsługi kanałów Smart-Flex o przekroju okrągłym, jak i płaskim. W zależności od potrzeb konkretnych realizacji korzystamy ze skrzynek rozdzielczych płaskich lub dwurzędowych z króćcem wejściowym umieszczonym prostopadle lub przelotowo.

skrzynki-rozdzielcze-smart-flex-warszawa

Skrzynki rozdzielcze Smart-Flex

skrzynki-rozdzielcze-smart-flex-flat

Skrzynki rozdzielcze Smart-Flex Flat

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Czerpnio-wyrzutnia Smart-Flex Vox

Urządzenie zarówno do pobierania, jak i nawiewu powietrza przeznaczone do systemów rekuperacji. Czerpnio-wyrzutnia Vox zbudowana została w sposób umożliwiający zmianę kierunku działania. W efekcie ten element końcowy systemu wlot i wylot powietrza może mieć usytuowany prawostronnie lub lewostronnie.

czerpnio-wrzutnia-vox-smart-flex-rekuperacja

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

Akcesoria systemu Smart-Flex

akcesoria-smart-flex-do-rekuperatorow

Szereg akcesoriów dostępnych w ramach systemu sprawia, że jest on niezwykle elastyczny i z powodzeniem może być stosowany w szerokim spektrum obiektów. Bogaty wybór akcesoriów sprawia, że budowa opartej na systemie Smart-Flex wentylacji z odzyskiem ciepła jest łatwa i można ją dostosować do wymagań każdego obiektu. W ramach akcesoriów dostępne są m.in. obejścia wentylacyjne, złączki, zaślepki, uszczelki, kolana, trójniki.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46

System wentylacyjny Smart-Flex do każdego obiektu

Chcesz zamontować system rekuperacji w budynku, który wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań? W ramach wentylacji z odzyskiem ciepła zaprojektowano inne niż dostępne skrzynki rozdzielcze czy rozprężne? Dla nas nie ma rozwiązań niemożliwych! Skorzystaj z udostępnionej aplikacji, która pozwala na zaprojektowanie elementów systemu dostosowanych do Twoich potrzeb. Gotowy projekt prześlij nam – wycenimy go i określimy czas realizacji. W zleceniu zaznacz także, czy dany element ma być docelowo izolowany i wytłumiony matą o charakterze antystatycznym i antygrzybiczym.

Jeśli nie możesz wykonać projektu samodzielnie prześlij nam zdjęcie szkicu wykonanego odręcznie. Wykonamy projekt i od ręki zrobimy wycenę.

Piotr Czarnecki
Handlowiec

Pomagam w doborze najlepszych rozwiązań – skontaktuj się ze mną.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konkretnych modeli klimatyzacji?

W takim razie zachęcamy do kontaktu!

Zadzwoń i powiedz, jakie masz oczekiwania, a my znajdziemy rozwiązanie idealne.

+48 22 290 26 46
Montaż klimatyzacji Warszawa
Serwis klimatyzacji Warszawa

DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH DOSTAWA I MONTAŻ KLIMATYZACJI – 8% VAT

Nie wiesz czego potrzebujesz?
Skontaktuj się z nami!

Umów się na spotkanie. Przyjedziemy i zrobimy oględziny BEZPŁATNIE!
Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie w rozsądnej cenie.

  Administratorem danych podanych w formularzu kontaktowym jest Clima Polska Sp. z o. o z siedzibą w Warszawie (adres: Al. Komisji Edukacji Narodowej 90, lok.U-7) Więcej... Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do spełnienia celu przetwarzania, jakim jest zainicjowanie na rzecz Pani / Pana odpowiedzi w formie telefonicznej lub e-mailowej na przysłane zapytanie zgodnie z regulaminem strony www. Podstawą legalności przetwarzania wskazanych danych jest podjęcie działania na Pani / Pana żądanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit b oraz f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Mniej...

  Akceptuję Politykę prywatności i zasady zamawiania climapolska.com.pl.*
  Oświadczam, że zostałem poinformowany Więcej... o możliwości wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie oraz że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Mniej...
  Wyrażam zgodę na Więcej... przetwarzanie Moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu e-mail dla potrzeb prowadzenia przyszłego marketingu bezpośredniego z wykorzystaniem poczty elektronicznej przez Clima Polska Sp. z o. o w celu przesyłania na mój adres e-mail informacji o produktach i usługach firmy Clima Polska Sp. z o. o za pomocą środków elektronicznych zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną – Dz. U. 2016.1030 z późn. zm. Mniej...

  * pole obowiązkowe

  Montaż klimatyzacji
  Dowiedz się więcej

  Serwis klimatyzacji
  Dowiedz się więcej

  Umów się na konsultacje
  Skontaktuj się z nami

  ZADZWOŃ