Na ile stopni ustawić klimatyzację w domu

//Na ile stopni ustawić klimatyzację w domu

Na ile stopni ustawić klimatyzację w domu

Jak efektywnie korzystać z klimatyzacji, kiedy na zewnątrz panują upały? Jaka powinna być komfortowa temperatura w domu, aby każdy czuł się dobrze? I czy wystarczy obniżyć temperaturę nawiewu, aby wszyscy użytkownicy byli zadowoleni z klimatyzacji

Na jaką temperaturę ustawić klimatyzację w domu

Odpowiedź na pytanie, jak ustawić temperaturę klimatyzacji, nie jest jednoznaczna. Generalnie specjaliści zachęcają, aby temperatura w klimatyzowanych pomieszczeniach nie była niższa niż 6-7 stopni C od temperatury panującej na zewnątrz. Nie jest to problem, kiedy na dworze panują standardowe na naszej szerokości geograficznej temperatury sięgające 28 st. C. Wtedy klimatyzacja nastawiona może być na 22 stopnie C i gwarantować komfort termiczny dla wszystkich użytkowników. 

Jednakże wraz z ocieplającym się klimatem coraz częściej latem słupek rtęci wskazuje temperatury przekraczające 30 st.C. Zatem na ile stopni ustawić klimatyzację w domu, gdy na dworze panują wyjątkowe upały? Warto przypomnieć, że idealna temperatura w domu dla człowieka to 21 – 25 st. C. Co więcej, odpowiedź, jaka powinna być temperatura w domu, różni się dla różnych pomieszczeń. Najwyższą temperaturą wewnętrzną powietrza charakteryzuje się łazienka. Tu najlepsza temperatura w domu powinna utrzymywać się na poziomie 22 – 25 st. C. Klimatyzator w salonie powinien zapewniać komfortową temperaturę w zakresie od 20 do 24 st. C. Jeszcze niższą temperaturę warto mieć w kuchni czy sypialni, gdzie idealna temperatura do spania wynosi od 16 do 20 st.C. Warto podkreślić, że powyższe przedziały odnoszą się do całorocznego rozkładu pożądanej temperatury, stąd niższa granica odnosi się do zimy, a wyższa do lata. 

Wróćmy do tematu, jak ustawić temperaturę klimatyzacji, gdy upały przekroczą 30 stopni C? Komfortowa temperatura w domu przy największych upałach wcale nie musi oznaczać temperatury 22 – 25 st. C. Warto podkreślić, że zbyt duża różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej może powodować duży dyskomfort dla osób, które wchodzą lub wychodzą z klimatyzowanego pomieszczenia i powodować problemy z dostosowaniem się do nowych warunków.

 

Klimatyzacja a przeciąg — jak uniknąć uczucia zimnego powiewu

Znaczące obniżenie temperatury klimatyzacji, które powoduje przyjemny chłód w pomieszczeniu, nie musi wiązać się z poczuciem przeciągu. Jak ustawić klimatyzację, żeby nie wiało? W każdym modelu klimatyzatora ściennego jest możliwość zmiany kierunku nawiewu poprzez ustawienie żaluzji (w poziomie, pionie lub w obu kierunkach na raz) znajdujących się w wylocie klimatyzatora. Warto wybierać także te urządzenia, które wyposażone zostały w szeroki kąt nawiewu. Najbardziej zaawansowane klimatyzatory posiadają czujniki obecności, funkcję “I Feel”, nawiew 3D lub 4D, funkcję Hada Care i inne, które właściwie dystrybuują zimne powietrze, nie powodują bezpośredniego nawiewu na człowieka i zapobiegają uczuciu przeciągu. 

W przypadku nawiewu znaczenie ma także prędkość wydmuchu chłodnego powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie prędkości pracy klimatyzatora na najniższym biegu lub nie przekraczanie prędkości nadmuchu wynoszącej 0,2 m/s. 

Dla człowieka nie tylko ustawienie temperatury w pomieszczeniu ma znaczenie w zakresie komfortu. Istotna jest również wilgotność powietrza, która powinna mieścić się w przedziale 40-60%. 

Jak pogodzić komfortową temperaturę z niskim zużyciem prądu przez klimatyzator?

Już na etapie zakupu klimatyzacji możesz wybrać urządzenia energooszczędne, które będą zużywać znacznie mniej prądu elektrycznego, niż podstawowe modele. Istotny jest także dobór mocy jednostki do powierzchni pomieszczenia — zbyt małe urządzenie będzie stale pracować na najwyższych obrotach, aby uzyskać zadaną temperaturę. W ten sposób będzie pobierać maksymalną ilość prądu.

Jak efektywnie korzystać z klimatyzacji? Nowoczesne sprężarki inwerterowe płynnie dostosowują swoją pracę do warunków, zapewniając optymalny obieg powietrza. Dlatego też nie warto ich wyłączać tylko ustawić klimatyzator na stałą pracę. Czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona? Tak — w ten sposób będzie utrzymywać komfortową temperaturę przy niskim poborze prądu. Stałe włączanie i wyłączanie urządzenia będzie skutkować zwiększonym poborem mocy i wyższymi rachunkami za energię elektryczną.

2023-07-24T10:05:41+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ