Montaż klimatyzacji od A do Z

//Montaż klimatyzacji od A do Z

Montaż klimatyzacji od A do Z

Wraz z nadchodzącymi upałami coraz więcej osób rozważa montaż klimatyzacji we własnym domu. Dostępna gama różnorodnych modeli zachęca do zakupu i daje nadzieję na przyjemną temperaturę w domu, mieszkaniu, sklepie, biurze czy lokalu pomimo wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Gdy już zdecydujemy się na zakup klimatyzacji, kolejnym krokiem jest jej montaż w pomieszczeniu. Jak przeprowadzić montaż klimatyzatora? Czy warto zlecić go specjalistom? 

Czy można samodzielnie zamontować klimatyzację?

Zachęcamy, aby montaż klimatyzacji zlecić fachowcom. Wiele osób pyta, czy można kupić klimatyzację bez montażu? Decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z tym, że znalezienie specjalistów do wykonania montażu klimatyzacji nie będzie proste. Warto pamiętać, że fachowcy zajmujący się montażem klimatyzacji posiadają wiedzę, umiejętności, odpowiednie narzędzia pozwalające szybko i prawidłowo wykonać montaż klimatyzacji. Co więcej, systemy klimatyzacyjne wykorzystują czynnik chłodniczy, który jest szkodliwy dla środowiska. Dlatego też profesjonalni monterzy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty uprawniające do prac z klimatyzacją (tzw. uprawnienia F-gazowe). A czy można samemu zamontować klimatyzację split? Także w tym wypadku zachęcamy, aby taką pracę zlecić specjalistom.  

Warto także pamiętać, że jeśli jesteś osobą prywatną i decydujesz się na zakup klimatyzacji z montażem, to zyskujesz aż 15% ceny zakupu usługi i urządzeń. Skąd się bierze taki bonus? W przypadku osób prywatnych usługi montażu klimatyzatora (także wraz z zakupem urządzeń) obciążone są stawką VAT wynoszącą 8%. Jeśli kupisz tylko klimatyzatory zapłacisz za nie wartość netto powiększoną o stawkę 23% VATu. W efekcie przy dużym zamówieniu może okazać się, że montaż klimatyzacji będzie bardzo niedużym dodatkiem do zakupu klimatyzatorów. Wykonując samodzielny montaż klimatyzacji decydujesz się na zapłatę 23% VAT za urządzenia

Warto pamiętać także o tym, że korzystając z montażu klimatyzacji w profesjonalnej firmie zawsze można korzystać z doradztwa osób z doświadczeniem w tej dziedzinie.  Pomogą one nie tylko wybrać odpowiednie zestaw klimatyzacji do domu, ale również doradzą ich najlepszą lokalizację oraz sposoby montażu. Warto dodać, że klimatyzator ścienny z montażem typu split jest najprostszym i najtańszym zarazem rozwiązaniem. Jednakże nawet w tej wersji instalacje klimatyzacyjne mogą nastręczać wielu problemów, jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji samemu

Samodzielny montaż klimatyzacji — pułapki

Samodzielny montaż klimatyzatora może spowodować, że będzie on pracował nieprawidłowo. Przygotowanie instalacji wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również odpowiednich narzędzi.

Jak zamontować klimatyzację? Dla prawidłowego działania systemu konieczne jest zapewnienie jego szczelności. W instalacji wykonanej z miedzianych rurek, w których czynnik chłodniczy będzie krążyć pomiędzy jednostką zewnętrzną a klimatyzatorem wewnętrznym, nie może dochodzić do wycieku. Co więcej, ważnym krokiem jest odpowiednie przycięcie rury na długość oraz przygotowanie ich do łączenia. Można to wprawdzie zrobić bezpośrednio u sprzedawcy materiałów, ale niestety pomiar dokonany przed montażem klimatyzacji zazwyczaj jest niedokładny, co powoduje, że przycięte rurki są zbyt długie lub zbyt krótkie. 

Dla wydajnej pracy klimatyzacji ważne jest usunięcie wilgoci i powietrza ze świeżo położonej instalacji. Do tego celu wykorzystuje się pompę, która wysysając powietrze z rur tworzy próżnię, którą następnie wypełniana jest czynnikiem chłodniczym. Działanie takie zapewnia długą żywotność systemu oraz redukuje ryzyko uszkodzenia urządzeń. Klimatyzacja wykonana na własną rękę nie zagwarantuje prawidłowej pracy i odpowiedniej wydajności systemu.

Kolejnym newralgicznym punktem jest montaż jednostki zewnętrznej. Charakteryzuje się ona dużym ciężarem, który może być problematyczny podczas montażu, szczególnie w przypadku podwieszania jej na ścianie na specjalnym stelażu. Ponadto, do montażu klimatyzacji split i multi-split konieczne będzie przewiercenie się przez zewnętrzną ścianę budynku. Tu problemy mogą się pojawić szczególnie w przypadku domów wykonanych z wielkiej płyty. Problematyczne może być także wykonanie odpływu, a także zastosowanie pompki skroplin w sposób, który zapewni prawidłowe jej działanie. 

Samodzielny montaż klimatyzacji — czy to się opłaca? 

Samodzielny montaż klimatyzatora jest zadaniem, które może przerosnąć każdego. Problem może się pojawić na każdym etapie prac — począwszy od wyboru klimatyzatorów, przez montaż klimatyzatora ściennego, po sposób jak podłączyć klimatyzację, aby pracowała wydajnie. Samodzielny montaż klimatyzacji to zdecydowanie zły pomysł. Duże ryzyko błędu podczas ich instalacji, niższa wydajność działania klimatyzacji, większe prawdopodobieństwo wycieków i awarii to jeszcze nie wszystkie problemy, które możesz napotkać. Wykonanie samodzielnego montażu klimatyzacji ma jeszcze jedną wadę — wiąże się z utratą gwarancji na urządzenie, którą dają producenci klimatyzatorów.

2023-07-24T10:05:14+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ