Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

//Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

Klimatyzacja to systemy, które są coraz popularniejsze w domach i mieszkaniach w Polsce. Urządzenia nie są już tak drogie, jak to miało miejsce jeszcze dwie dekady temu i coraz więcej osób stać na montaż klimatyzacji. Sprawdźmy więc, co składa się na cenę montażu klimatyzacji w domu.

Wraz z ocieplaniem się klimatu w Polsce lato jest coraz gorętsze, przez co warunki termiczne w domach i mieszkaniach stają się trudniejsze do zniesienia. Podniesienie komfortu termicznego w obiektach mieszkalnych staje się coraz powszechniejszą potrzebą. Co więcej, dzisiejsze klimatyzatory oferują nie tylko chłodzenie powietrza, ale również ogrzewanie. Ponadto oferują możliwość filtracji powietrza, co w przypadku zwiększonego zanieczyszczenia atmosfery także ma większe znaczenie dla użytkowników. Z tych powodów coraz więcej osób rozważa możliwość montażu klimatyzacji w domach i mieszkaniach i zadaje sobie pytanie, ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja do domu i mieszkania — skład systemu

Systemy klimatyzacji w domach i mieszkaniach mogą przybierać formę klimatyzacji split lub multi-split. Klimatyzacja split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednego klimatyzatora wewnętrznego. Ten rodzaj klimatyzacji nie wymaga długiego okablowania ani orurowania, co powoduje, że cena klimatyzacji jest stosunkowo niska. Jednakże taki system klimatyzacji przeznaczony jest do obsługi jednego pomieszczenia. Dlatego klimatyzacja split sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, na przykład kawalerkach czy biurach. Z kolei klimatyzacja multi-split poza jednostką zewnętrzną może składać się z kilku (do pięciu) jednostek wewnętrznych, które mogą obsłużyć kilka pomieszczeń. Taki rodzaj klimatyzacji wymaga zastosowania większej ilości okablowania i orurowania. W rezultacie jest droższa, ale z powodzeniem może być wykorzystana w większych mieszkaniach i domach. 

W klimatyzacji do domu i mieszkania można stosować różnego typu jednostki wewnętrzne. Niewątpliwie najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne, ale coraz częściej stosowane są także klimatyzatory kanałowe, kasetonowe, przypodłogowe, a także konsole czy klimatyzatory podsufitowe.  Klimatyzatory ścienne oraz konsole oferują zazwyczaj najlepszą filtrację powietrza. Niektóre urządzenia zapewniają oczyszczanie powietrza w stopniu podobnym do oczyszczaczy powietrza, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem dla osób o obniżonej odporności, alergików, osób starszych czy małych dzieci. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu i mieszkaniu?

Na cenę montażu klimatyzacji w domu i mieszkaniu składa się wiele czynników. Najdroższy jest niewątpliwie zakup samych urządzeń.  W ofercie rynkowej znajduje się szeroki wybór klimatyzatorów, które zapewniają różnorodny zakres funkcji, poziomu energooszczędności, możliwości sterowania czy designu. Warto pamiętać, że wraz z bogatszym zakresem funkcji, niższym poborem energii elektrycznej i skuteczniejszą filtracją rośnie cena pojedynczego urządzenia. Duże znaczenie w cenniku za montaż klimatyzacji ma jednostka zewnętrzna. Im większa moc agregatu, tym wyższa cena urządzenia. Niemniej jednak, wybierając klimatyzację do większej liczby pomieszczeń z pewnością zauważysz, że korzystniejszy jest montaż klimatyzacji typu multi-split, niż kilku systemów typu split. 

Klimatyzacja do domu i mieszkania – ile kosztuje klimatyzator?

Cena jednostek zewnętrznych, jak już wspominaliśmy może być bardzo zróżnicowana. Najwyższej jakości urządzenia oferowane przez sprawdzone marki np. Daikin są zdecydowanie najdroższe, ale za to zapewniają pełen komfort użytkowania, oferują niezwykle skuteczną filtrację oraz niezmiernie niskie zużycie energii. Na rynku można znaleźć klimatyzatory zoptymalizowane pd względem jakości i ceny — takie urządzenia oferuje np. Toshiba. Warto pamiętać, że klimatyzacja jest systemem montowanym na lata, dlatego warto inwestować w jednostki, które sprawdzą się przez wiele lat użytkowania. Co więcej, takie klimatyzatory zapewniają nowoczesne rozwiązania, które jeszcze przez długi okres czasu będą zapewniać wysoki komfort i doskonałą jakość powietrza. 

Montaż klimatyzacji — jakie instalacje trzeba doprowadzić?

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę licząc ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu? Cennik montażu klimatyzacji będzie uzależniony także od wybranego systemu klimatyzacji. Musisz uwzględnić również koszt orurowania i okablowania, czyli elementów, które pozwolą połączyć poszczególne elementy systemu klimatyzacji oraz podłączyć urządzenia do zasilania. 

Co składa się na cenę montażu klimatyzacji w domu poza urządzeniami i orurowaniem i okablowaniem? Ważny jest sposób montażu systemu dystrybucji czynnika chłodniczego. Niewątpliwie tańszy jest montaż orurowania w korytkach montażowych. W ten sposób unika się konieczności kucia ścian i tworzenia w nich liniowych wgłębień na miedziane rurki. Korytka montażowe mają również tę zaletę, że nie powodują konieczności dużego remontu w pokojach czy całym domu lub mieszkaniu.  

Trzeba również pamiętać, że każde urządzenie wymaga podłączenia do prądu. Zarówno jednostka zewnętrzna, jak i każda jednostka wewnętrzna jest zasilana energią elektryczną. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji typu split, w której jednostka zewnętrzna jest zlokalizowana w niewielkiej odległości (do 5 m) od jednostki wewnętrznej, kosztuje zazwyczaj do 2 tys. złotych. Jeśli odległość ta jest niższa, to koszty takiego montażu będą jeszcze niższe. Montaż klimatyzacji multi-split jest droższy. W zależności od liczby podłączonych jednostek cena montażu klimatyzacji rośnie, dwu-, a nawet kilkukrotnie. 

Na końcową cenę montażu składa się także stopień skomplikowania całej instalacji. Poza liczbą jednostek wewnętrznych trzeba także wziąć pod uwagę odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną, a także różnicę poziomów pomiędzy tymi urządzeniami. Często przy długich instalacjach konieczny będzie montaż dodatkowych urządzeń typu pompki skroplin, które pozwolą sprawnie odprowadzać wilgoć wytworzoną przez jednostki wewnętrzne w procesie schładzania powietrza. 

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu — gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?

Przy wycenie montażu klimatyzacji ważne będzie również wskazanie miejsca lokalizacji jednostki zewnętrznej. Najtańsze będzie posadowienie agregatu na balkonie czy przy ścianie zewnętrznej domu. Z kolei droższym rozwiązaniem jest podwieszenie klimatyzatora zewnętrznego na ścianie na specjalnej konstrukcji zapewniającej stabilność i odpowiedni udźwig. Koszty montażu klimatyzatora w trudno dostępnym miejscu (np. wysoko nad ziemią) będą jeszcze wyższe z powodu konieczności zastosowania specjalistycznego sprzętu — np. podnośników koszowych.

Podczas montażu jednostki zewnętrznej trzeba wziąć pod uwagę, że jednostka ta musi posiadać zabezpieczenia antywibracyjne. Przenoszenie drgań wytwarzanych przez pracujący agregat może powodować zwiększony hałas. Dlatego też jednostki postawione na ziemi muszą posiadać podkładki antywibracyjne, które redukują poziom hałasu, co ma znaczenie szczególnie w przypadku montażu klimatyzacji w mieszkaniach. 

Czy można obniżyć cenę montażu klimatyzacji? 

Jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji w domu i mieszkaniu możesz zastanawiać się, jak i ograniczyć koszty montażu systemu. Często zarówno zakup, jak i usługa montażu klimatyzatorów realizowana jest przez jedną firmę. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie pozwala znacząco obniżyć koszty montażu urządzeń. Z czego wynika różnica? Zakup urządzeń zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku VAT w wysokości 23%. Z kolei w przypadku osób prywatnych montaż klimatyzacji obciążony jest jedynie 8% VATem. Jeśli kupisz klimatyzatory wraz z usługą montażu za całość tj. zakup klimatyzatorów i ich montaż zapłacisz jedynie 8% VAT. W rezultacie za montaż klimatyzacji wraz z zakupem urządzeń zapłacisz jedynie kilkaset złotych. 

Czy warto wykonać montaż klimatyzacji samodzielnie?

Prawidłowo wykonany montaż klimatyzacji w domu i mieszaniu musi być wykonany w sposób precyzyjny. Systemy te stosują czynniki chłodnicze, które są mniej lub bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wyciek takiego czynnika może być niebezpieczny, dlatego też  warto, aby montaż klimatyzatorów wykonał doświadczony technik. Warto pamiętać, że pracownicy firmy specjalizującej się w montażu instalacji klimatyzacyjnych muszą posiadać stosowne kwalifikacje i certyfikaty uprawniające do montażu urządzeń chłodniczych. 

Dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Zaproponujemy szeroki wybór klimatyzatorów różnych firm, dzięki czemu z powodzeniem dobierzesz jednostki dostosowane do Twoich potrzeb. Ponadto u nas możesz skorzystać z kompleksowej obsługi zakupu i montażu klimatyzacji. W ten sposób zasadniczo ograniczysz koszty montażu klimatyzacji przy jednoczesnej pewności profesjonalnego wykonania całego systemu. 

2024-05-22T17:45:07+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ