Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu klimatyzacji?

//Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu klimatyzacji?

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu klimatyzacji?

Klimatyzacja to wysoki komfort użytkowania pomieszczeń – nie tylko latem, ale przez cały rok. Jednak, aby system był maksymalnie wydajny, a przy tym bezpieczny dla zdrowia, konieczna jest jego odpowiednia konserwacja. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest czyszczenie klimatyzacji – musi być ono przeprowadzane regularnie. O czym pamiętać podczas czyszczenia klimatyzacji, aby było ono efektywne?

jak-wyczyscic-klimatyzacje

Jak często czyścić klimatyzację?

Prawidłowa instalacja klimatyzacji to niestety nie wszystko, aby cieszyć się świeżym powietrzem o optymalnej temperaturze. Czyszczenie klimatyzacji należy przeprowadzać regularnie, jednak nie jest to bardzo uciążliwy proces. W przypadku umiarkowanie eksploatowanych systemów domowych stosowanych do chłodzenia pomieszczeń wystarczy coroczny serwis. Najlepiej przeprowadzać go tuż przed rozpoczęciem sezonu. W przypadku systemów wykorzystywanych zarówno do grzania, jak i chłodzenia zaleca się wykonanie serwisu 2 razy do roku – przed sezonem grzewczym i u progu lata.

Jeżeli klimatyzacja jest dość intensywnie eksploatowana, warto pokusić się o kolejne czyszczenie po jego zakończeniu. Najciężej pracujące klimatyzatory w biurach czy też budynkach komercyjnych bywają czyszczone nawet raz w miesiącu.

O tym, że warto przeczyścić klimatyzację, może informować kilka charakterystycznych zmian w jej funkcjonowaniu. To przede wszystkim:

  • głośniejsza praca,
  • zmniejszona wydajność,
  • wydobywający się z klimatyzatora nieprzyjemny zapach,
  • zwiększone zużycie prądu.

Jeżeli zauważysz tego rodzaju objawy, warto jak najszybciej przeczyścić układ – tak, aby nie doprowadzić do uszkodzeń jego komponentów oraz nie zaszkodzić domownikom.

Jak czyścić klimatyzację?

Sposób czyszczenia klimatyzacji jest uzależniony od typu zastosowanego systemu. Te duże i skomplikowane wymagają dużego nakładu pracy i specjalistycznych narzędzi. Te domowe, najczęściej wykonane w systemie SPLIT lub MULTISPLIT, nie są trudne w konserwacji.

Warto tutaj zauważyć, że wiele nowoczesnych urządzeń ma funkcję samoczyszczenia. Polega ona na dokładnym wysuszeniu jednostki przez wewnętrzny wentylator, co redukuje ryzyko rozwoju grzybów i innych organizmów wewnątrz klimatyzatora.Funkcja ta jest przydatna, jednak nie zastąpi dokładnego serwisu wykonywanego przynajmniej raz do roku.

czyszczenie-klimatyzacji-konserwacja

Czyszczenie klimatyzacji typu SPLIT, MULTISPLIT czy klimatyzatorów przenośnych można przeprowadzić samodzielnie. Zwykle wygodniejsze i bezpieczniejsze jest jednak zdanie się na wiedzę specjalistów. Usługa nie jest droga, a zatrudniając fachowców, uzyskasz pewność, że nie pominą oni żadnego szczegółu. Wiele firm na wykonane prace serwisowe udziela też gwarancji. Co więcej, firma specjalizująca się w serwisie klimatyzacji dokona nie tylko wyczyszczenia filtrów, ale przeprowadzi kompleksową konserwację urządzenia sprawdzając wszystkie elementy wpływające na jego prawidłową pracę.

Jeżeli chcesz prace związane z czyszczeniem wykonać samodzielnie, wiedz, że możesz przez to utracić gwarancję na urządzenie. Aby wszelkie prace wykonać prawidłowo, zapoznaj się najpierw z budową klimatyzatora. Najlepiej zajrzeć do jego instrukcji obsługi. Tam możesz również znaleźć wskazówki na temat czyszczenia. Serwis polega przede wszystkim na czyszczeniu oraz wymianie filtrów dlatego najważniejszą informacją będzie ich lokalizacja.

jak-wymianic-filtr-w-klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Aby przeprowadzić podstawowe czyszczenie, zacznij od podniesienia przedniej obudowy klimatyzatora (jednostki wewnętrznej). Zlokalizuj filtry mechaniczne. Nie powinieneś mieć problemów z ich wyjęciem. Filtry najlepiej odkurzyć odkurzaczem, a następnie umyć pod bieżącą wodą. Można też zastosować delikatne środki myjące. Przed ponownym montażem filtrów sprawdź, czy są odpowiednio wypłukane i całkowicie suche. Samodzielnie można także usuwać zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów.

Specjaliści przeprowadzając proces czyszczenia klimatyzacji, poza filtrami biorą pod uwagę również skraplacz, parownik, sprawdzenie prawidłowego działania sterowników, połączeń układów, przewodów i izolacji.

Bez wątpienia najczęściej wymienia się lub czyści filtry. To one biorą na siebie gros zanieczyszczeń, co może powodować mniej efektywną pracę klimatyzatora. Producenci urządzeń zazwyczaj zalecają wymianę lub czyszczenie filtrów w okresach co 3 miesiące. Wygodna opcją dostępną w najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeniach (np. Daikin) jest komunikat na wyświetlaczu sygnalizujący konieczność wymiany filtrów.

Dla odpowiedniej jakości emitowanego powietrza duże znaczenie ma taca skroplin. Z założenia znajduje się ona w środowisku ciepłym i wilgotnym narażonym na szybkie namnażanie się grzybów. Dlatego dla zachowania odpowiedniej czystości powietrza zaleca się także systematyczne jej czyszczenie. Wykonuje się je przy użyciu gorącej wody a następnie środków bakteriobójczych.

O czym pamiętać przy czyszczeniu klimatyzacji?

Fachowcy, czyszcząc klimatyzację, wykonują też jej przegląd. Dlatego poza stosowaniem się do wyżej przedstawionych zasad, warto wykorzystać ten moment na inspekcję urządzenia. Tego rodzaju procedury mogą być dość skomplikowane, dlatego ciężko przeprowadzić je bez doświadczenia. Czyszcząc klimatyzację, warto także:

  • sprawdzić szczelność i drożność instalacji oraz stan czynnika chłodniczego i ewentualnie go uzupełnić;
  • sprawdzić temperaturę w parowniku;
  • sprawdzić stan sprężarek, łożysk i wentylatorów;
  • oczyścić tacę ociekową, sprawdzić drożność i szczelność systemu odprowadzania skroplin.

Ma to znaczenie szczególnie w przypadku systemów typu multi-split, kiedy to należy sprawdzić całą instalację wewnętrzną i zewnętrzną.

Po wykonaniu całej procedury należy też przetestować urządzenie i sprawdzić, czy zanotowane wcześniej niepokojące objawy (np. głośna praca) ustąpiły. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by wykonać serwis klimatyzacji samodzielnie, nie wahaj się przed wezwaniem fachowca. Usługa nie jest droga, a specjalista szybko i kompleksowo zajmie się instalacją, tak aby mogła bezawaryjnie służyć przez kolejne miesiące.

2021-08-03T12:45:27+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ