Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

//Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

jak wybrać odpowiedni klimatyzator
Klimatyzacja to coraz powszechniejszy wybór – nie tylko w biurach czy budynkach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach. Coraz więcej osób chce się bowiem cieszyć świeżym i rześkim powietrzem przez cały rok. Jednak aby funkcjonowanie systemu klimatyzacyjnego było zadowalające, należy zadbać o wybór odpowiedniego rozwiązania. Dowiedz się, czym się kierować przy zakupie klimatyzatora.

Klimatyzator typu SPLIT czy przenośny?

Decydując się na zakup klimatyzatora, należy przede wszystkim zadecydować o tym, jaki rodzaj urządzenia będzie tym właściwym. Do użytku domowego stosuje się:

  • klimatyzatory SPLIT,
  • klimatyzatory przenośne.

Te pierwsze montowane są na stałe (do ściany, w suficie itd.), dlatego bywają też określane mianem stacjonarnych. Jednostki przenośne są bardzo łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają prac przy ścianach czy oknach, można też zmieniać ich położenie zgodnie z zapotrzebowaniem. Np. klimatyzacja może w ciągu dnia działać w salonie, a w nocy w sypialni. Klimatyzator stacjonarny jest jednak znacznie bardziej wydajny, a także wygodniejszy w eksploatacji.

Do pozostałych różnic między tymi dwoma typami jednostek należą:

  • głośność pracy – urządzenia typu SPLIT są cichsze, ponieważ najgłośniejszy element usytuowany jest poza pomieszczeniem,
  • sposób odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz – klimatyzacja SPLIT robi to automatycznie, w przypadku urządzeń przenośnych trzeba zaś zadbać o odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz, np. przez uchylone okno,
  • zużycie energii – klimatyzatory stacjonarne są obecnie konstruowane tak, by pracować energooszczędnie i wydajnie, dlatego są tańsze w eksploatacji,
  • możliwość przenoszenia – tą wyróżnia się tylko klimatyzator przenośny, który można transportować nawet pomiędzy budynkami (np. zabrać ze sobą do domku letniskowego).

Rodzaje klimatyzatorów SPLIT

Większość inwestorów marzących o klimatyzacji w domu, decyduje się na urządzenia SPLIT. Te występują w kilku wariantach. Możesz zdecydować się na:

  • klimatyzator ścienny – najczęściej wybierany, jednostka wewnętrzna montowana jest w górnej części ściany,
  • klimatyzator kasetonowy – o jego montażu warto pomyśleć podczas urządzania wnętrz mieszkalnych, ponieważ jest „schowany” w suficie, co wpływa na bardzo dobre rozprowadzanie powietrza po całym wnętrzu,
  • klimatyzator podłogowy, sufitowy lub podłogowo-sufitowy – to rozwiązania częściej stosowane w niewielkich przestrzeniach komercyjnych i publicznych, jednak mogą być wykorzystane także w domu,
  • klimatyzator kanałowy – o instalacji takiego systemu również warto pomyśleć przy budowie domu lub poważnym remoncie, ponieważ jest to skomplikowana instalacja, która rozprowadza schłodzone powietrze do wszystkich pomieszczeń.

Prawidłowy dobór klimatyzacji a komfort użytkowania

System klimatyzacji sam w sobie znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach. Niezwykle ważne jest jednak, aby był prawidłowo dobrany. Odpowiednie urządzenie będzie wystarczająco wydajne, a jednocześnie jego praca będzie praktycznie niezauważalna. Sprzęt nie powinien być zbyt mocny ani zbyt słaby, a nawiew powinien być umiejscowiony tak, aby zimne powietrze nie wiało bezpośrednio na domowników. Klimatyzator to jednak nie tylko przyjemna temperatura w domu przez cały rok, ale również oczyszczanie i jonizacja powietrza, przez co jest ono znacznie zdrowsze i bezpieczne m.in. dla alergików. Takie właściwości ma wiele współczesnych modeli, ale warto sprawdzić ten fakt przed zakupem.

Abyś był zadowolony z klimatyzacji, należy zadbać o to, by była odpowiednio wydajna, a także prawidłowo zamontowana. Pod tym względem warto zaufać profesjonalnym firmom. Dla wielu osób liczy się też elegancki wygląd urządzeń. Jeżeli jesteś jednym z nich, postaw na dyskretny klimatyzator Gree lub designerski klimatyzator LG. Dla prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji bardzo istotny jest też sposób eksploatacji oraz konserwacji. Należy dbać o czystość i regularne serwisowanie układu, a także stosować się do zaleceń producenta w zakresie sposobu użytkowania.

2021-08-03T12:45:51+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ