Jak działa klimatyzacja?

//Jak działa klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja opiera się na dość prostym schemacie działania, który podobny jest do funkcjonowania lodówki. Żeby zrozumieć działanie klimatyzacji należy poznać budowę klimatyzacji, która determinuje proces chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. 

Z czego składa się system klimatyzacji?

Współczesny układ klimatyzacji zastosowany w domach i mieszkaniach wykorzystuje budowę klimatyzacji w formie split lub multi-split. Zasada działania klimatyzacji split opiera się na wykorzystaniu jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej połączonych ze sobą systemem elektrycznym i orurowania, które umożliwia przepływ czynnika chłodniczego odpowiedzialnego za chłodzenia lub grzanie pomieszczenia. Klimatyzacja multi-split ma bardziej skomplikowaną budowę wynikającą z konieczności podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. 

Przejdźmy do krótkiego omówienia poszczególnych elementów systemu.

Jednostka zewnętrzna, znana również jako skraplacz, wyposażona jest w sprężarkę, zawór rozprężny i wentylator powietrza. To właśnie w agregacie dochodzi do sprężenia czynnika chłodniczego, a oddane przez niego ciepło zostaje przekazane za pomocą wentylatora na zewnątrz systemu. 

Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik i wentylator, który odpowiedzialny jest za dystrybucję chłodnego (lub ciepłego — w zależności od trybu pracy) powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzator wewnętrzny jest odpowiedzialny także za odbiór powietrza ciepłego, które przejmuje jednostka zewnętrzna.

Miedziane rury łączą agregat z klimatyzatorem wewnętrznym. W nich krąży czynnik chłodniczy odpowiedzialny za przenoszenie ciepła z pomieszczenia na zewnątrz budynku.

Czynnik chłodniczy, znany także jako czynnik roboczy, jest niezbędny w układzie klimatyzacji. Odpowiada za zmianę temperatury w pomieszczeniu

Jak działa klimatyzacja, czyli jak klimatyzacja chłodzi

Z pewnością, wiele osób zastanawia się, jak działa klimatyzacja. Schemat klimatyzacji uwzględnia wszystkie elementy, które są połączone ze sobą. Kluczową rolę w systemie pełni czynnik chłodniczy. To on odpowiada za to, aby temperatura pomieszczenia uległa zmianie. Sprężarka kompresuje czynnik roboczy do stanu ciekłego i zimnego. Ciekły czynnik miedzianymi rurami transportowany jest do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje jego rozprężenie skutkujące oddaniem chłodu. Za proces ten odpowiedzialny jest zawór rozprężny. Po rozprężeniu czynnik chłodniczy pobiera z parownika ciepło z powietrza zawartego w pomieszczeniu. Następnie czynnik roboczy systemem rur powraca do skraplacza, gdzie ponownie następuje jego sprężenie i ochłodzenie. Na tym etapie procesu parownik oddaje ciepło na zewnątrz agregatu. W ten sposób cykl pracy stale się powtarza. 

Skąd klimatyzacja bierze powietrze

Często użytkownicy układów klimatyzacji pytają, skąd klimatyzacja bierze powietrze. Zatem jak działa klimatyzacja? Warto tutaj zaznaczyć, że klimatyzacja jedynie chłodzi lub ogrzewa powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.  Nie jest odpowiedzialna za nawiew świeżego powietrza do pomieszczenia, a jedynie zmienia jego temperaturę. Za wymianę powietrza, w celu uzyskania świeżej atmosfery, jest odpowiedzialna wentylacja. Dla uzyskania najlepszych efektów, takich jak optymalna temperatura i świeże powietrze, te dwa układy muszą działać wspólnie. Warto wspomnieć, że właściwie zintegrowana klimatyzacja z systemem wentylacji powinna sprawiać, że wentylacja, po wyłączeniu klimatyzacji, będzie działać niezależnie

Klimatyzacja jako układ wielofunkcyjny

Układ klimatyzacji spełnia nie tylko funkcję chłodzenia. Zasada działania klimatyzatora pozwala również na realizację wielu innych zadań, które poprawiają komfort życia. Nowoczesna klimatyzacja zapewnia także możliwość ogrzania powietrza w pomieszczeniu, oczyszczanie powietrza, osuszanie powietrza oraz jonizowanie powietrza. Należy podkreślić, ze każdy układ klimatyzacji sprzyja osuszaniu powietrza. Proces wytrącania się wody z gazu następuje w momencie sprężania. W efekcie klimatyzacja osusza powietrze do poziomu 40-60% wilgotności co sprawia, że daje ono pełen komfort życia.

2022-11-25T20:28:31+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ