Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

//Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

Ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu lub mieszkaniu?

Coraz wyższe temperatury oraz potrzeba komfortu cieplnego latem sprawiają, że klimatyzacja staje się powszechnym wyposażeniem mieszkań i domów w Polsce. Jeśli planujesz montaż systemu, to z pewnością interesuje Cię, ile kosztuje założenie klimatyzacji i co się składa na kompletną inwestycję? 

Klimatyzacja do domu i mieszkania

Coraz więcej mieszkań i domów w Polsce wyposażonych jest w system klimatyzacji. Najpopularniejsze i najbardziej wydajne są systemy oparte na instalacji split i multisplit. Jak działa klimatyzacja tego typu? Budowa takiego systemu skład się z jednej jednostki zewnętrznej i jednego (w przypadku split) lub kilku (w przypadku multisplit) klimatyzatorów wewnętrznych. Jeśli planujesz klimatyzować jedno pomieszczenie zdecyduj się na system split, ale jeśli szukasz rozwiązań do obsługi całego mieszkania lub domu wybierz multisplit. Klimatyzatory przenośne używane są jedynie doraźnie w przypadku, kiedy brak jest możliwości montażu tradycyjnej klimatyzacji. Są one znacząco mniej wydajne, ale ich zaletą jest możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce. 

Wybór jednostek zewnętrznych i wewnętrznych jest niezmiernie duży. Na podstawie swoich możliwości finansowych, potrzeb nie tylko w zakresie temperatury, ale także wilgotności i czystości powietrza dobierzesz jednostkę odpowiednią do swoich oczekiwań (cennik montażu klimatyzacji znajdziesz na naszej stronie www). Klimatyzacja w domu może nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać powietrze. Co więcej, klimatyzacja, dzięki zastosowaniu filtrów, może oczyszczać powietrze z drobnoustrojów, alergenów, pyłów zawieszonych. Stopień oczyszczenia uzależniony jest od zastosowanych filtrów. Niektóre jednostki, dla jeszcze wyższego stopnia uzdatniania powietrza, oferują także jonizację, która gwarantuje pełne oczyszczenie z drobnoustrojów i alergenów. 

Co ważne, klimatyzacja w domu może służyć nie tylko do chłodzenia, ale także ogrzewania pomieszczeń. To, jak działa klimatyzacja, doskonale sprawdza się w okresie przejściowym, kiedy temperatury utrzymują się na poziomie ok. 0 st.C. Można z niej korzystać także do dogrzewania pomieszczeń do temperatury na dworze sięgającej nawet do -25 st. C (większość jednostek może pracować do temperatury minimalnej wynoszącej -15 st. C). W sytuacji, kiedy dom wyposażony jest już w fotowoltaikę, taki rodzaj ogrzewania i chłodzenia staje się wyjątkowo tani. Co więcej, przy horrendalnych cenach węgla, pelletu i innych surowców opałowych, dogrzewanie klimatyzacją staje się bardziej oszczędnym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. 

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu — gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?

W przypadku klimatyzacji split i multisplit konieczny jest montaż klimatyzatora zewnętrznego na dworze. Urządzenie może być podwieszone na ścianie lub posadowione na podłożu. W przypadku domów wybór zależy od właściciela posesji, ale w przypadku mieszkań spółdzielczych czy znajdujących się we wspólnocie mieszkaniowej lokalizacja jednostki zewnętrznej ma znaczenie. Jeśli planujesz montaż klimatyzatora na zewnętrznej ścianie budynku, musisz mieć zgodę wspólnoty/ spółdzielni. Jeśli znajdziesz miejsce, gdzie możesz postawić agregat (na przykład na balkonie), taka zgoda nie będzie potrzebna. Warto pamiętać, że powyższe założenia odnoszą się do budynków nieposiadających statusu zabytku — w innym wypadku konieczna będzie także zgoda konserwatora zabytków. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy lokalizacji jednostki zewnętrznej? Montaż klimatyzatora warto zrobić w takim miejscu, dzięki któremu zoptymalizuje się długość orurowania łączącego agregat z klimatyzatorami wewnętrznymi. Trzeba także pamiętać o tym, że klimatyzator jest urządzeniem elektrycznym i musi mieć podłączenie do prądu. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji

Ceny klimatyzacji do mieszkania i domu są zróżnicowane i uzależnione od kilku czynników. Najwięcej zawsze kosztuje zakup jednostek. Na koszt montażu klimatyzacji w domu składa się także długość i stopień skomplikowania instalacji. Cena montażu klimatyzacji rozpoczyna się od ok. 3 tys. zł dla najprostszych i najkrótszych układów przy montażu oraz najmniejszych i najprostszych urządzeń.

Bez wątpienia w przypadku montażu klimatyzacji cena całego zestawu będzie niższa dla klimatyzacji do mieszkania 50m2 niż do domu o powierzchni 300m2. 

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Koszt klimatyzacji w domu i mieszkaniu uzależniony jest o kilku czynników. Z informacji uzyskanych od dostawców klimatyzatorów najdroższy jest zawsze zakup jednostek. Kalkulując koszty montażu klimatyzacji, należy zwrócić uwagę na markę urządzeń, ich liczbę oraz na wielkość jednostki zewnętrznej. Cena klimatyzacji będzie uzależniona także od zakresu funkcjonalności jednostek. Warto podkreślić, że jednostki droższe oferują jednocześnie wyższą wydajność i większą energooszczędność, co przekłada się później na niższe koszty użytkowania całego systemu. Przy szacowaniu ile kosztuje montaż klimatyzacji należy szczególną uwagę zwrócić na agregat zewnętrzny, który będzie obsługiwał cały system. Im będzie miał większą moc, tym wydatek na klimatyzację będzie wyższy. 

Co składa się na cenę montażu klimatyzacji w mieszkaniu? Głównym elementem składającym się na koszt montażu klimatyzacji jest cena jednostek, które wejdą w skład systemu. Najtańszy będzie montaż klimatyzacji w mieszkaniu typu split składającej się z 1 klimatyzatora zewnętrznego i 1 jednostki wewnętrznej. Wraz ze wzrostem liczby klimatyzatorów wewnętrznych cena za całą instalację będzie wyższa. I co więcej — wpływ na to ma zarówno liczba klimatyzatorów wewnętrznych, jak i cena za jednostkę zewnętrzną. 

Koszt montażu klimatyzacji uzależniony jest także od długości i stopnia skomplikowania instalacji. Im więcej punktów ma klimatyzacja domowa, tym bardziej skomplikowana jest budowa całego systemu. Znaczenie ma także odległość agregatu zewnętrznego od jednostki lub jednostek wewnętrznych. Długość instalacji oraz ewentualne różnice poziomów powodują, że koszt położenia orurowania będzie wyższy. 

To, ile kosztuje montaż klimatyzacji uzależnione jest także od metody montażu instalacji. Jeśli wybierzesz instalację podtynkową musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami w zakresie kucia ścian pod orurowanie. Tańszą i szybszą zarazem jest metoda ukrycia orurowania w listwie instalacyjnej, która montowana jest natynkowo. 

Montaż klimatyzacji — jakie instalacje trzeba doprowadzić

W kosztach montażu klimatyzacji w domu trzeba uwzględnić przyłączenie systemu do energii elektrycznej. W przypadku systemu klimatyzacji nie wystarczy jednak podłączenie klimatyzatora do prądu. Konieczne jest także połączenie jednostki zewnętrznej — agregatu z klimatyzatorami wewnątrz pomieszczeń za pomocą rur, w których krąży czynnik chłodniczy. Ważnym elementem systemu klimatyzacji jest również układ sprawnego odprowadzania skroplin powstałych podczas pracy jednostki. 

Klimatyzacja do domu i mieszkania – ile kosztuje klimatyzator

Ile kosztuje klimatyzacja do domu? Cena urządzenia jest uzależniona zarówno od takich parametrów, jak moc klimatyzatora czy producent/marka urządzenia. Jedno urządzenie może kształtować się od 1000 do kilku tysięcy złotych. W przypadku pytania ile kosztuje klimatyzacja do domu obejmująca zestaw typu split, czyli zestaw zawierający agregat zewnętrzny i klimatyzator wewnętrzny, cena może oscylować od 3000 w górę. Warto zaznaczyć, że bardziej energooszczędne urządzenia oraz jednostki o szerszym zakresie funkcjonalności zazwyczaj są droższe. Pamiętaj jednak, że taka klimatyzacja domowa zapewni oprócz chłodzenia i grzania także funkcję jonizacji, osuszania, a nawet nawilżania. Będzie także gwarantować wyższą jakość powietrza oraz równomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniach. Może również dawać możliwość sterowania nie tylko za pomocą pilota, ale także wi-fi, dzięki czemu będziesz mógł ją obsługiwać z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. 

Czy można obniżyć cenę montażu klimatyzacji?

Jeśli chcesz obniżyć koszty montażu systemu klimatyzacji w mieszkaniu czy domu, warto przemyśleć projekt instalacji. Dlaczego jest to takie ważne? Planując montaż klimatyzatora zwróć uwagę na przebieg i długość instalacji. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu dwupoziomowym lub w domu piętrowym istotne może być także uwzględnienie różnych poziomów, które wiąże się często z koniecznością montażu dodatkowych elementów w instalacji — np. pompek skroplin itp. Pamiętaj, że na pytanie ile kosztuje klimatyzacja w domu można odpowiedzieć tak: im prostszy projekt orurowania, tym tańszy montaż i związany z tym zakup materiałów. 

Według nas z kolei nie warto oszczędzać na urządzeniach. Dobry klimatyzator sprawdzonej marki to nie tylko długa i bezproblemowa praca, ale także wiele udogodnień podnoszących komfort korzystania z systemu. Dodając do tego gwarancję czystego, wolnego od alergenów, drobnoustrojów, grzybów, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, a nawet nieprzyjemnych zapachów powietrze możesz cieszyć się nie tylko optymalnymi warunkami termicznymi, ale także doskonałym zdrowiem. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu?

Wiele osób pyta, ile kosztuje założenie klimatyzacji. Cena montażu klimatyzacji w mieszkaniu czy domu uzależniona jest od wielu czynników. Rolę gra tutaj zarówno liczba i moc klimatyzatora lub klimatyzatorów, jak i marka oraz funkcjonalność urządzeń. Nie bez znaczenia jest także sam montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Warto jednak podkreślić, że system klimatyzacji to inwestycja na wiele lat. Nie warto wydać pieniądze na układ i urządzenia, które nie będą spełniać do końca Twoich oczekiwań i potrzeb. Jeśli liczysz się z wydatkami zrób dokładną analizę czego oczekujesz od klimatyzacji, zbadaj potrzeby swoich współmieszkańców. Może się okazać, że niewiele droższy układ zapewni Ci komfort, jakiego oczekujesz i potrzebujesz. 

Warto także podkreślić, że cena klimatyzacji z montażem jest znacznie korzystniejsza, niż zakup klimatyzatora bez usługi montażu. Chcesz poznać cennik montażu klimatyzacji? Skontaktuj się z naszym biurem!

2022-12-08T10:21:39+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ