Samodzielny montaż klimatyzacji. Poradnik krok po kroku.

//Samodzielny montaż klimatyzacji. Poradnik krok po kroku.

Samodzielny montaż klimatyzacji. Poradnik krok po kroku.

samodzielny montaż klimatyzacji
Klimatyzacja to już nie luksus. Coraz więcej osób decyduje się na montaż tego komfortowego i praktycznego systemu w domu lub mieszkaniu. Klimatyzator pomoże bowiem przetrwać upalne lato, ale może być też przydatny przez cały rok. Ceny urządzeń do klimatyzacji są coraz niższe, a na dodatkowe oszczędności można liczyć, decydując się na samodzielne wykonanie ich montażu. Dowiedz się, jak powinien wyglądać ten proces.

Samodzielny montaż klimatyzacji – czy warto?

Producenci klimatyzatorów zalecają skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy ich instalacji. Czy to jednak konieczne? Odpowiedź nie jest w tym przypadku jednoznaczna. Montaż klimatyzatora nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego nie powinien być wykonywany przez osoby zupełnie pozbawione doświadczenia w podobnych pracach. Jeśli jednak jesteś majsterkowiczem z zamiłowania i dysponujesz odpowiednimi narzędziami, możesz podjąć się tej misji. Pamiętaj jednak o dokładnym zaplanowaniu nie tylko samych prac, ale również umiejscowienia urządzenia, tak by klimatyzacja w mieszkaniu należycie spełniała swą funkcję i była komfortowa w użytkowaniu. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalny montaż wiąże się z otrzymaniem gwarancji na wykonaną usługę. Dlatego w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu systemu można liczyć na darmową pomoc przy ich usunięciu.

Kiedy samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy?

Samodzielny montaż klimatyzacji można wykonać, kiedy zarówno budynek, jak i samo urządzenie spełniają określone warunki. Przede wszystkim instalacja systemu bardziej skomplikowanego niż ten typu SPLIT wymaga pomocy fachowca. Jednak nawet w przypadku tych najczęściej stosowanych klimatyzatorów niekiedy będzie ona potrzebna. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy jednostki zewnętrznej nie można zamontować na elewacji budynku. W tym momencie należy szukać innych metod montażu, a to wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.

Montaż klimatyzacji domowej krok po kroku

W standardowych sytuacjach montaż klimatyzacji domowej typu SPLIT odbywa się według następujących kroków:

  • montażu jednostki wewnętrznej,
  • montażu jednostki zewnętrznej,
  • połączenia urządzeń ze sobą,
  • podłączenia systemu do sieci elektrycznej,
  • przeprowadzenia instalacji odprowadzania skroplin z parownika (jednostki wewnętrznej).

O czym należy pamiętać? Ważna jest przede wszystkim odpowiednia lokalizacja urządzenia. Musi być ona tak wybrana, by było możliwe łatwe odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz, a jednocześnie jednostka wewnętrzna mogła działać efektywnie i bezpiecznie. Klimatyzator powinien mieć co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni nad sobą i po 30 cm z każdej strony. Jeżeli nie dysponujesz dużym kawałkiem ściany, warto zwrócić uwagę na urządzenia o nietypowych kształtach. Takimi wyróżnia się m.in. popularna klimatyzacja LG. Najlepiej wszelkie przewody poprowadzić przez ścianę – będzie to wymagało wywiercenia odpowiednio dużego otworu, przez co potrzebne będą specjalistyczne narzędzia. Otwór powinien być też wywiercony w odpowiedni sposób – z lekkim spadkiem, tak aby skropliny mogły swobodnie wypływać z urządzenia. Jednostka zewnętrzna klimatyzacji zwykle jest dość ciężka, dlatego jej montaż może być utrudniony. Wykorzystuje się do tego zwykle specjalny uchwyt, który musi być solidnie przymocowany. Jeśli budynek jest ocieplony styropianem, należy wykorzystać grubsze i dłuższe kołki.

Po uważnym podłączeniu wszystkich przewodów należy odpowietrzyć układ. Specjaliści mają specjalne narzędzia do sprawdzania szczelności instalacji oraz ich odpowietrzania. Wykonując montaż samodzielnie, można sobie poradzić, odpowiednio manipulując zaworami na skraplaczu. Gdy system zostanie pozbawiony powietrza i wilgoci, można go uruchomić. Na początek warto nastawić urządzenie na najniższą temperaturę i przez kilkanaście minut monitorować, czy pracuje prawidłowo, a skropliny wydobywają się z parownika w odpowiedni sposób. Jeżeli wszystko jest w porządku, od tej pory możesz cieszyć się komfortowymi, klimatyzowanymi wnętrzami we własnym domu. Nie zapominaj jednak o odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu instalacji.

2019-04-29T09:18:53+00:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami