Jakie filtry posiada klimatyzator?

//Jakie filtry posiada klimatyzator?

Jakie filtry posiada klimatyzator?

Jakie filtry posiada klimatyzatorPowszechnie uważa się, że klimatyzator to urządzenie, którego jedyną rolą jest obniżanie temperatury w pomieszczeniu. W praktyce nowoczesne klimatyzatory posiadają znacznie więcej funkcji, w wyniku czego dbają nie tylko o zapewnienie optymalnych warunków termicznych, ale również jakość powietrza nawiewanego do pomieszczenia. O  jakość powietrza w pomieszczeniu dbają filtry, które możemy znaleźć w poszczególnych klimatyzatorach wybranych producentów.

Filtry w klimatyzatorze

Obecnie standardem jest wyposażanie klimatyzatorów w filtry powietrza. Zadaniem filtru powietrza jest ochrona wymiennika parownika przed zaleganiem kurzu na lamelkach. Gdyby kurz dostał się do wymiennika mógłby się przyczynić do rozwoju szkodliwych dla naszego zdrowia bakterii, jednocześnie obniżając sprawność urządzenia. Jednak klimatyzatory wyposażone wyłącznie w podstawowy filtr powietrza to już rzadkość. Producenci rozwiązań chłodząco-grzewczych coraz częściej stosują w swoich urządzeniach dodatkowe filtry, które mają za zadanie oczyszczanie i uzdatnianie nawiewanego powietrza. Jakie to filtry?

#1. Filtry z jonami srebra

Dużą popularnością cieszą się filtry powietrza z jonami srebra. Dzięki zastosowanej technologii filtry te skutecznie zwalczają bakterie oraz inne szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż jony srebra silnie przyciągają bakterie i mikroorganizmy, dzięki czemu powietrze jest dokładnie oczyszczone.

#2. Filtry Katechinowe

Niektórzy producenci klimatyzatorów stawiają na filtry pozyskiwane z zielonej herbaty. Filtry Katechinowe, bo to o nich mowa mają właściwości utleniające i sterylizujące. Sądzi się, że filtr tego typu jest w stanie zneutralizować groźne bakterie i wirusy, a nawet szkodliwość dymu papierosowego. Efektem ubocznym zastosowania filtra Katechinowego w urządzeniu klimatyzującym jest czyste i odświeżone powietrze.

#3. Filtry Fotokatalityczne

Filtr Fotokatalityczny to rozwiązanie, które niezbyt często spotyka się w przypadku urządzeń rezydencyjnych czy klimatyzatorów do biur. Znacznie częściej można go spotkać w klimatyzatorach projektowanych na potrzeby laboratoriów chemicznych i zakładów przemysłowych. Filtr jest niezastąpiony w zwalczaniu bakterii i szkodliwych tlenków azotu, jednocześnie skutecznie neutralizując działanie unoszącego się w powietrzu zapachu kwasu octowego, formaldehydu oraz amoniaku.

#4. Aktywny filtr węglowy

Filtr węglowy to jeden z najważniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych w urządzeniach klimatyzujących filtrów. Skutecznie usuwa z powietrza groźne dla naszego zdrowia związki chemiczne, jak również pyłki i kurz.

#5. Filtr antybakteryjny

Ważną rolę w budowie nowoczesnych klimatyzatorów pełnią również filtry antybakteryjne. Filtr antybakteryjny jest jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych filtrów wykorzystywanych w klimatyzacji. Zaopatrzony w substancje bakteriobójcze skutecznie spowalnia metabolizm bakterii, wypływając na ich zdolność do regeneracji i rozmnażania.

Na liście filtrów zastosowanych w wybranych urządzeniach niektórzy producenci klimatyzatorów zamieszczają również jonizator powietrza, który jest aktywnym filtrem elektrostatycznym.

2022-11-25T20:50:22+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ