Profesjonalny serwis klimatyzacji – na czym polega

//Profesjonalny serwis klimatyzacji – na czym polega

Profesjonalny serwis klimatyzacji – na czym polega

Utrzymanie klimatyzatorów w stanie zapewniającym bezawaryjne działanie wymaga systematycznego serwisu klimatyzacji. Dzięki temu zyskuje się pewność poprawnego działania klimatyzatorów oraz świeżego i pozbawionego zanieczyszczeń powietrza wewnątrz pomieszczenia. Kiedy trzeba serwisować klimatyzację? Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań związanych z serwisem klimatyzacji znajdziesz w tym artykule.

Przegląd klimatyzacji – kiedy i dlaczego jest konieczny?

System klimatyzacji należy serwisować co najmniej 2 razy do roku – najlepiej wiosną i jesienią. Takie okresowe przeglądy klimatyzacji pozwalają przygotować urządzenia na wydajną pracę latem w ramach funkcji chłodzenia) i późną jesienią czy zimą (grzanie). Serwis klimatyzacji domowej daje gwarancję prawidłowej i wydajnej pracy klimatyzatorów oraz minimalizuje ryzyko wycieków i awarii systemu. Co więcej, klimatyzatory podczas przeglądu są dokładnie czyszczone, co z kolei ma kluczowe znaczenie dla jakości emitowanego przez nie powietrza. Bez systematycznego oczyszczania wnętrza i filtrów klimatyzatorów nie ma mowy o czystym, zdrowym i świeżym powietrzu w pomieszczeniach. 

Skąd się bierze konieczność przeglądu klimatyzacji? Urządzenia do obróbki korzystają z powietrza zewnętrznego, w którym unoszą się zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. W atmosferze, oprócz mieszaniny gazów, znajdują się drobnoustroje (wirusy, bakterie), zarodniki grzybów, alergeny typu kurz czy pyłki roślin, a także cząsteczki smogu pochodzącego zarówno z kotłów węglowych, jak i ruchu samochodowego. W efekcie stale na zewnątrz wdychamy powietrze pełne zanieczyszczeń. Jednym z głównych zadań klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza. Wydajne filtry pozwalają wyeliminować zarówno wirusy, bakterie czy alergeny, jak i cząsteczki pyłów PM10 i PM2,5 oraz zapachy. Zanieczyszczenia te osadzają się na filtrach, które po całym sezonie użytkowania wymagają czyszczenia i odgrzybiania. Zdarza się, że potrzebna jest także wymiana filtrów. 

Warto pamiętać, że brak lub nieprawidłowo przeprowadzony przegląd i odgrzybianie klimatyzacji w domu może powodować problemy zdrowotne wśród użytkowników znajdujących się w pomieszczeniu. Nieprzyjemny zapach z klimatyzatorów jasno wskazuje, że urządzenia nie były czyszczone i emitują powietrze zanieczyszczone szkodliwymi dla człowieka zarodnikami pleśni wywołującymi m.in. tzw. chorobę legionistów. 

Co wchodzi w skład serwisu klimatyzacji domowej? 

Jednym z podstawowych celów przeglądu klimatyzatorów jest dokładne czyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora i jednostek wewnętrznych. Co ile odgrzybiać klimatyzację w domu? Czyszczenie klimatyzacji powinno być wykonywane co najmniej 2 razy do roku. Ważne, aby do tego celu wykorzystywać odpowiednie, profesjonalne preparaty, które zagwarantują, że urządzenie przez długi czas będzie wolne od zarodników pleśni. Odgrzybianie klimatyzacji domowej związane jest z koniecznością czyszczenia i dezynfekcji parownika w jednostce wewnętrznej. W klimatyzatorze panują idealne warunki do rozwoju pleśni – wysoka wilgotność i temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów na przykład na tacy ociekowej, którą trzeba systematycznie odgrzybiać. 

W ramach czyszczenia klimatyzacji wykonuje się również czyszczenie filtrów i dezynfekcję klimatyzacji w jednostce wewnętrznej, czyszczenie skraplacza w jednostce zewnętrznej oraz obudów agregatu zewnętrznego i klimatyzatorów wewnętrznych. 

Profesjonalny serwis klimatyzacji to jednak nie tylko odgrzybianie klimatyzatorów i czyszczenie jego poszczególnych elementów.  Serwis klimatyzacji domowej powinien zawierać również sprawdzenie klimatyzacji pod względem poprawności funkcjonowania systemu. W tym celu weryfikuje się funkcje klimatyzatorów, wykonuje się sprawdzenie szczelności układu chłodniczego (w razie konieczności uzupełnia się czynnik), sprawdzenie instalacji a także przegląd elementów elektrycznych układu. Weryfikacji podlega także układ odprowadzania skroplin.

Jesteśmy firmą, w której serwis klimatyzacji Warszawa realizowany jest wyłącznie przez serwisantów posiadających stosowne uprawnienia f gazowe. W efekcie nasi klienci otrzymują profesjonalny serwis klimatyzacji, dzięki któremu urządzenia pracują bezawaryjnie przez długie lata gwarantując jednocześnie czyste i świeże powietrze w domu. Co więcej, profesjonalny serwis klimatyzacji jest podstawą zachowania gwarancji na urządzenia. 

Ile trwa przegląd klimatyzacji w domu?

Czas trwania serwisu klimatyzacji w domu uzależniony jest od stopnia skomplikowania układu. Jeśli serwisant nie stwierdzi żadnych problemów związanych z uszkodzeniem elementów, rozszczelnieniem systemu, niedoborem czynnika chłodniczego itp. przegląd klimatyzacji nie powinien być dłuższy niż 2-3 godziny. W przypadku niewielkich instalacji typu split będzie on nawet trwał krócej. Jeśli jednak technik serwisu stwierdzi awarie czy uszkodzenie podzespołów przeglądy klimatyzacji, ze względu na niezbędne naprawy, mogą trwać dłużej. 

Jaki jest koszt serwisu klimatyzacji?

Ile kosztuje serwis klimatyzacji i ile kosztuje czyszczenie klimatyzatora? Cena, jaką trzeba zapłacić za przegląd klimatyzacji domowej uzależniona jest od stopnia skomplikowania układu, liczby jednostek wchodzących w jego skład oraz ewentualnych dodatkowych czynności – tj. naprawa klimatyzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowości działania systemu przez serwisanta w trakcie konserwacji klimatyzacji.

Czy klimatyzatory przenośne także trzeba serwisować?

Klimatyzatory przenośne są coraz popularniejsze zarówno w domach, jak i biurach. Warto pamiętać, że także te urządzenia powinny przechodzić regularny serwis. Podobnie jak w przypadku klimatyzacji split i multi-split serwis klimatyzatorów przenośnych powinien obejmować przede wszystkim czyszczenie filtrów, parownika i czyszczenie skraplacza. To zapewni odpowiednią filtrację powietrza. Ważne jest także odgrzybianie klimatyzatora przenośnego za pomocą preparatów grzybobójczych. Klimatyzator przenośny powinien także co najmniej 2 razy do roku przejść serwis przeprowadzony przez profesjonalnego technika serwisu klimatyzatorów. 

Skorzystaj z naszej oferty serwisu klimatyzatorów

Jesteśmy firmą, która ma wieloletnie doświadczenie w sprzedaży klimatyzatorów. Wykonujemy również montaż klimatyzacji dla klientów indywidualnych. W ramach naszych usług oferujemy również profesjonalny serwis klimatyzacji domowej. Nasi doświadczeni i certyfikowani technicy serwisu w ramach przeglądu klimatyzacji przygotują układ do działania na nadchodzący sezon. Rzetelne wykonawstwo i profesjonalne preparaty sprawią, że klimatyzacji będzie skutecznie pracować dla utrzymania komfortu termicznego w Twoim domu. Dokładamy wszelkich starań, abyś mógł cieszyć się z klimatyzacji komfortu. Zadzwoń i umów się na serwis klimatyzacji w dogodnym dla Ciebie terminie!

2024-06-25T21:30:33+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ