Kiedy używać trybu osuszania w klimatyzacji

//Kiedy używać trybu osuszania w klimatyzacji

Kiedy używać trybu osuszania w klimatyzacji

tryb-osuszania-w-klimatyzacji

Wilgoć w domu może być problemem. Coraz więcej osób zastanawia się jak rozwiązać problem dużej wilgotności w domu. W tym poradniku podpowiemy, na czym polega tryb osuszania w klimatyzacji i jak działa funkcja osuszanie w klimatyzacji domowej

Jak rozwiązać problem dużej wilgotności w domu

Nadmierna wilgotność w domach i mieszkaniach może być problemem dla ich użytkowników. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna oscylować pomiędzy 45 a 60%. Jeśli przekracza te wartości, może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. W konsekwencji mogą się one czuć ospałe,  nadmiernie się pocić, a także mogą czuć brak energii. Złe samopoczucie to nie jedyne konsekwencje związane z  nadmiernym poziomem  wilgotności. Problem dużej wilgotności w domu może skutkować rozwojem grzybów i innych niebezpiecznych drobnoustrojów, co będzie  uwidaczniać się jako zagrzybienie i zawilgocenie ścian i sufitów. Co więcej, zawilgocenie ścian i sufitów sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów może powodować alergie, a także o choroby dróg oddechowych. Stąd tak istotne jest dbanie o odpowiedni poziom wilgotności w domu i mieszkaniu. 

Osuszanie powietrza – kiedy jest wręcz koniecznością? 

Jeśli poziom wilgotności w domu stale przekracza wartość 60%, powinieneś zadbać o to, aby systematycznie osuszać powietrze w pomieszczeniu.  Jeśli w pokoju lub w domu jest odczuwalna charakterystyczna woń stęchlizny, to koniecznie zdecyduj się na klimatyzator, który skutecznie osuszy powietrze. W ten sposób ograniczysz warunki do rozwoju pleśni i grzybów i sprawisz, że powietrze w domu znów będzie czyste i wolne od drobnoustrojów. W takiej sytuacji warto wybrać klimatyzator zapewniający maksymalną wydajność suszenia

Skutecznym i wygodnym sposobem na pozbycie się wysokiej wilgotności w domu jest zastosowanie klimatyzacji z funkcją osuszania. Problem dużej wilgotności w domu możesz rozwiązać zarówno zimą, jak i latem włączając klimatyzatory. Latem,  podczas chłodzenia powietrza,  klimatyzator samoczynnie pozwala uzyskać optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Podczas schładzania powietrza wykrapla się z niego nadmierna ilość wody,  która następnie jest usuwana na zewnątrz pomieszczenia. 

Część urządzeń wyposażona jest dodatkowo, poza chłodzeniem i ogrzewaniem, w tryb osuszaniaKlimatyzacja z funkcją osuszania pozwala precyzyjnie nadzorować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Warto dodać, że można wykonać osuszanie mieszkania klimatyzatorem przenośnym. Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania powietrza jest mniej wydajny, niż zastosowanie tradycyjnej klimatyzacji, jednakże ma także wpływ na obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Na czym polega tryb osuszania w klimatyzacji

Zatem jak działa osuszacz w klimatyzatorze? Osuszanie powietrza w klimatyzatorze jest procesem naturalnym zachodzącym w trybie chłodzenia. Dochodzi do niego w momencie, kiedy ciepły powietrze styka się z zimną powierzchnią wymiennika. Wtedy dochodzi do wykroplenia wilgoci,  która w postaci wody usuwana jest na zewnątrz pomieszczenia. Wilgoć osadza się na wymienniku, a następnie po wykropleniu wpływa do tacy ociekowej. Taki kondensat jest usuwany za pomocą pompki skroplin lub w sposób grawitacyjny. Można go zauważyć jako wodę wylatującą z rurki umieszczonej zazwyczaj w okolicach jednostki zewnętrznej. 

Czy klimatyzacja w trybie grzania osusza powietrze? Wykorzystanie opcji ogrzewania w klimatyzacji także sprzyja osuszaniu powietrza. Podniesienie temperatury sprawia, że powietrze w sposób naturalny staje się bardziej suche. 

Jak i gdzie znaleźć tryb osuszania w klimatyzacji

Część nowoczesnych klimatyzatorów wyposażona jest w dodatkowy tryb osuszaniaJak włączyć tryb osuszania w klimatyzacji? Wystarczy, że na pilocie urządzenia znajdziesz tryb DRY. Funkcja DRY w klimatyzacji pozwala na skuteczne usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza. Jeśli klimatyzator nie ma przypisanej funkcji DRY, wystarczy, że włączysz tryb chłodzenia lub ogrzewania, aby uzyskać zadowalające efekty eliminacji nadmiaru  wilgoci z powietrza.

2023-01-31T16:56:14+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ