Koszt używania klimatyzacji w domu

//Koszt używania klimatyzacji w domu

Koszt używania klimatyzacji w domu

Koszt używania klimatyzacji w domuMarzysz o chłodzie w upalne dni, ale wciąż boisz się wysokich kosztów użytkowania klimatyzacji w domu lub mieszkaniu? Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy, ile kosztuje klimatyzacja w domu.

Na początek koszty instalacyjne

Trudno mówić o kosztach użytkowania klimatyzacji nie uwzględniając kosztów zakupu jednostki i jej montażu. To tak naprawdę największy wydatek wiążący się z klimatyzacją w domu, od którego zależy to, ile kosztować nas będzie jej użytkowanie w przyszłości. Zakup klimatyzatora o wysokiej klasie energooszczędności wiąże się z większym wydatkiem na start, ale pozwala uniknąć wysokich rachunków za prąd. Za klimatyzator o niższej klasie zapłacimy odpowiednio mniej, ale będziemy się musieli liczyć z wyższymi miesięcznymi kosztami jego użytkowania. Przy wyborze urządzenia klimatyzującego warto również zdecydować się na jego profesjonalny montaż, co może przełożyć się na bezawaryjną prace urządzenia przez wiele lat, a w konsekwencji oszczędności wynikające z faktu, że nasz klimatyzator nie będzie wymagał ciągłych napraw.

Jak oszacować koszt użytkowania?

Miesięczny koszt użytkowania klimatyzatora jest bardzo trudny do oszacowania. Wynika to z faktu, iż intensywność użytkowania sprzętu jest uzależniona od warunków atmosferycznych, a na te nie mamy przecież wpływu. W praktyce może się okazać, że w jednym sezonie użytkowanie klimatyzatora nie przełoży się znacząco na wyższe rachunki za prąd, w kolejnym zaś będzie znaczne. Starając się oszacować miesięczny koszt użytkowania klimatyzatora warto również odpowiedzieć sobie na pytanie o to,  czy urządzenie będzie wykorzystywane tylko w sezonie letnim, czy też poza nim – np. do dogrzewania pomieszczeń jesienią lub wiosną. Planując korzystanie z urządzenia przez okrągły rok, warto zwrócić szczególną uwagę na klasę efektywności energetycznej i wybrać urządzenie z klasy A+++. Wybierając klimatyzator możemy kierować się również innymi parametrami:

  • sprawnością energetyczną urządzeń chłodniczych, która określa sezonową ocenę efektywności energetycznej w trybie chłodzenia lub grzania (Najlepsze modele klimatyzatorów osiągają w tym rankingu wynik 8,5),
  • etykietę energetyczną, która określa spodziewane zużycie energii elektrycznej przez dane urządzenie.

Inne koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji w domu

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu należy się liczyć z kosztami dodatkowymi wynikającymi z konieczności przeprowadzania regularnych przeglądów jednostek. Standardowo zaleca się przeprowadzanie przeglądów oraz czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji przynajmniej dwa razy w roku – preferencyjnie serwis urządzenia powinno się wykonać przed rozpoczęciem sezonu letniego i po jego zakończeniu. W prawdzie serwis klimatyzacji jest kosztem, z drugiej strony regularna wymiana i czyszczenie filtrów wraz z czyszczeniem i odgrzybianiem klimatyzacji przekłada się na nasze zdrowie, lepsze samopoczucie oraz dłuższą żywotność samego urządzenia.

2022-11-27T13:05:02+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ