Jak obliczyć moc klimatyzatora?

//Jak obliczyć moc klimatyzatora?

Jak obliczyć moc klimatyzatora?

Jak obliczyć moc klimatyzatoraZastanawiasz się, czy wybrany przez Ciebie klimatyzator będzie skuteczny? To zależy od doboru mocy chłodzenia, która powinna być adekwatna do rozmiaru klimatyzowanego pomieszczenia. Jeśli wybierzemy urządzenie o zbyt małej mocy chłodzenia, klimatyzator nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań względem zadanej temperatury. Jeśli natomiast wybierzemy urządzenie o zbyt wysokiej mocy niepotrzebnie będziemy ponosić dodatkowe koszty związane z jego zakupem i eksploatacją. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że niewłaściwie dobrana moc urządzenia do klimatyzowanego pomieszczenia może skutkować szybszym zużywaniem się podzespołów klimatyzatora i dodatkowo wpływać na koszty eksploatacji urządzenia.

Jak obliczyć moc chłodzenia?

W dokonaniu wstępnego wyboru urządzenia klimatyzującego dla naszego domu lub lokalu usługowego pomoże nam proste obliczenie. Podstawą do wyliczenia mocy chłodzenia klimatyzatora będzie tutaj powierzchnia pomieszczenia – w tym prostym równaniu nie bierzemy pod uwagę usytuowania pomieszczenia w budynku, ani jego niestandardowej wysokości. Powierzchnię pomieszczenia wyrażoną w metrach mnożymy przez 100, a uzyskany wynik pozwala nam określić konieczną moc chłodzenia klimatyzatora w watach.

Przykład:

– dla pomieszczenia o powierzchni 30 m2

POWIERZCHNIA W METRACH x 100 = MOC CHŁODZENIA KLIMATYZATORA W WATACH

30 x 100 = 3000 WAT (tj. 3,0 kW)

Dla pomieszczenia o powierzchni 30m2 musimy więc wybrać urządzenie o mocy chłodzenia nie mniejszej niż 3,0 kW.

Klimatyzacja SPLIT i MULTI SPLIT

W przestrzeniach podzielonych separatorami w postaci ścian i drzwi warto rozważyć zakup klimatyzatorów o mniejszej mocy chłodzenia dostosowanych do powierzchni danego pomieszczenia. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać optymalne warunki chłodzenia/grzania nawet w sytuacji, w której pomieszczenia są zamknięte. Jest to szczególnie wygodne nie tylko w przestrzeni biurowej, ale również w domach jednorodzinnych, w których nie  zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzatorów kanałowych.

W zależności od naszych rzeczywistych potrzeb oraz liczby pomieszczeń, w których powinien znaleźć się klimatyzator możemy wybrać spośród rozwiązań typu SPLIT i MULTI SPLIT. Klimatyzatory typu SPLIT składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej, co przekłada się na możliwość klimatyzowania wyłącznie jednego pomieszczenia wraz z pomieszczeniami sąsiadującymi (o ile nie są one zamknięte np. drzwiami). Klimatyzatory typu MULTI SPLIT pozwalają na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej nawet kliku jednostek wewnętrznych zainstalowanych w różnych pomieszczeniach w obiekcie. To daje nam dużą swobodę zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, przy jednoczesnej możliwości zachowania prywatności. Moc klimatyzatorów pracujących w układzie MULTI SPLIT pomoże nam dobrać specjalista. Z jego pomocy powinniśmy również skorzystać w przypadku pomieszczeń wysokich oraz charakterystycznego umieszczenia klimatyzowanych pomieszczeń w budynku – może się bowiem okazać, że pomieszczenie narożne będzie wymagało klimatyzatora o mniejszej mocy chłodzenia niż pomieszczenie środkowe, mimo większego metrażu.

2022-11-25T20:36:09+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ