Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu

//Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu

Właściwie działająca klimatyzacja jest warunkiem uzyskania optymalnych warunków termicznych w pomieszczeniu. Jednym z elementów wpływających na wydajność całego układu klimatyzacji jest szczelność całego obwodu. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? W tym artykule znajdziesz sposoby jak znaleźć nieszczelność klimatyzacji.

Nieszczelność klimatyzacji — kiedy może wystąpić

Jedną ze wskazówek braku szczelności klimatyzacji jest niska wydajność całego systemu. Może zdarzyć się, że klimatyzacja nie tylko słabiej chłodzi powietrze, ale w ogóle przestała spełniać swoje zadanie. To jest główny znak, wskazujący na nieszczelność klimatyzacji. Problem taki może pojawić się szczególnie w czasie, kiedy przez dłuższy okres czasu nie wykorzystywałeś układu — na przykład jesienią, zimą czy wiosną. W chłodniejsze miesiące roku Polacy stosunkowo rzadko korzystają z klimatyzacji pomimo tego, że większość urządzeń oferuje opcję ogrzewania powietrza. Co więcej, klimatyzacja to nie tylko system wpływający na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Wszystkie urządzenia poprawiają także procentowy udział wilgoci w pokojach. Co więcej, niektóre — bardziej zaawansowane technologicznie jednostki posiadają odrębną funkcję osuszania powietrza.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?

Czy można samodzielnie proces wykrywania nieszczelności klimatyzacji? Oczywiście — nie potrzebujesz nawet specjalistycznego sprzętu ani fachowej wiedzy! Zatem jak sprawdzić szczelność klimatyzacji domowym sposobem? Wystarczy, że dokładnie przyjrzysz się poszczególnym elementom w układzie klimatyzacji. Wskazówkami, że w konkretnym miejscu doszło do nieszczelności klimatyzacji, są korozja i wyciek oleju na instalacji lub urządzeniu. Takie znaki widoczne są często na pierwszy rzut oka i jednoznacznie dowodzą, że układ klimatyzacji utracił szczelność, a co za tym idzie wydajność pracy.

Najprostszy sposób jak sprawdzić nieszczelność klimatyzacji nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi ani substancji. Może go wykonać każdy, kto ma do dyspozycji wodę i mydło czy płyn do mycia naczyń. W tym sposobie chodzi o stosowanie środka pieniącego, który, pod wpływem wydobywającego się przez szczelinę gazu, zacznie się pienić. Wystarczy na miejsca, w których może wystąpić nieszczelność klimatyzacji — to znacz na przewody, węże, złączki, zawory itp., nałożyć porcję substancji pieniącej. W ten sposób można wykryć elementy układu, gdzie występuje nieszczelna klimatyzacja.

Inny sposób, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji, wymaga zastosowania kontrastu, który będzie widoczny przy wykorzystaniu lampy UV. W tym celu do czynnika roboczego należy wprowadzić środek kontrastowy. W efekcie miejsce wycieku będzie dokładnie widoczny w świetle lampy UV. Korzystając z takiego sposobu, warto pamiętać o założeniu specjalnych okularów, które ochronią wzrok przed promieniami UV. Ten sposób daje zadowalająca dokładność pomiarów.

Trzeci sposób na szybkie sprawdzenie układu w zakresie szczelności klimatyzacji wymaga zastosowania bardziej zaawansowanego sprzętu — tj. elektronicznego wykrywacza nieszczelności. Jak sprawdzić klimatyzację za pomocą tego urządzenia? Elektroniczny wykrywacz nieszczelności pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca nieszczelności klimy, co sprawia, że metoda ta coraz bardziej zyskuje na popularności. Urządzenie umożliwia sprawdzenie klimatyzacji i detekcję nawet najmniejszych wycieków z klimatyzacji. Zaletą urządzenia jest niezwykle prosta obsługa polegająca na przesuwaniu głowicy pomiarowej wzdłuż przewodów i podzespołów systemu klimatyzacji z odpowiednią prędkością. Po wykryciu nieszczelności sygnał dźwiękowy informuje operatora o detekcji wycieku.

Wykrywanie nieszczelności klimatyzacji — zleć zadanie specjalistom

Jeśli nie czujesz się na siłach wykonać samodzielnie weryfikację szczelności układu klimatyzacji lub nie masz czasu, aby to zrobić samodzielnie, zwróć się o pomoc do fachowców. Jeśli jesteś już w trakcie sezonu chłodniczego i klimatyzacja w Twoim domu przeszła już coroczny przegląd powinieneś zamówić usługę serwisową stricte do sprawdzenia szczelności oraz naprawy ewentualnych uszkodzeń.

Jeśli jednak zauważyłeś przecieki w klimatyzacji lub masz podejrzenie, że takowe istnieją jeszcze przed corocznym przeglądem serwisowym — to masz szczęście! Warto pamiętać, że konserwacja i przegląd klimatyzacji realizowana przez profesjonalny zespół serwisantów zawsze powinna obejmować nie tylko czyszczenie i odgrzybianie urządzeń, ale również sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji czy poziomu czynnika chłodniczego. Ubytek czynnika roboczego wprost wskazuje, że w układzie nastąpił wyciek, który skutkuje obniżeniem wydajności pracy całego systemu.

Dlatego warto pamiętać, że serwis klimatyzacji należy robić co najmniej 1 raz w roku jeśli wykorzystujesz klimatyzację jedynie do chłodzenia pomieszczeń, lub 2 razy do roku, jeśli stosujesz klimatyzację także do ogrzewania powietrza w domu. Prace te zagwarantują, że układ będzie zawsze gotowy do pracy, gwarantując jednocześnie czyste i zdrowe powietrze w Twoim domu.

2022-11-25T20:39:39+01:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ