Budowa klimatyzatora

//Budowa klimatyzatora

Budowa klimatyzatora

budowa klimatyzatoraKlimatyzator to określenie używane w języku potocznym w odniesieniu do jednostki wewnętrznej lub jednostki zewnętrznej. Tymczasem, z technicznego punktu widzenia odnosi się ono do całego urządzenia, które składa się z elementów montowanych w pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Jak zbudowany jest nowoczesny klimatyzator?

Dawniej klimatyzator był jednym urządzeniem. Montowano go w otworze okiennym tak, aby część urządzenia znajdowała się w budynku, a część na zewnątrz. Dzisiaj na klimatyzator składają się dwa niezależne urządzenia połączone przewodem – jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna. To daje zdecydowanie większą swobodę montażu klimatyzatorów w pomieszczeniach, jak również przekłada się na dostępność różnych typów jednostek wewnętrznych.

Budowa klimatyzatora – jednostka wewnętrzna

Standardowa jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split składa się z otworu wlotowego, kraty wlotowej, otworu wylotowego, wbudowanego filtra powietrza, jonizatora powietrza, prowadnic pionowych umożliwiających regulację nawiewu powietrza na boki, klapy poziomej umożliwiającej regulację nawiewu powietrza w osi góra-dół, włącznika bezpieczeństwa i wyświetlacza. Jednostka wewnętrzna jest połączona z jednostką zewnętrzną przewodami

Budowa klimatyzatora – jednostka zewnętrzna

Jednostka zewnętrzna składa się z parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. To ona odpowiada za podawanie chłodnego powietrza do jednostki wewnętrznej oraz oddawanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Jednostki zewnętrzne występują w dwóch wariantach – jako jednostki typu split i multisplit. Do jednostek typu split można podłączyć tylko jedną jednostkę wewnętrzną. Jednostki typu multisplit mogą jednocześnie współpracować z kilkoma jednostkami wewnętrznymi umożliwiając ich niezależną pracę, a więc dostarczanie do różnych pomieszczeń powietrza o różnej temperaturze.

Budowa klimatyzatora mobilnego

Nowoczesne klimatyzatory mobilne projektuje się i wykonuje w taki sposób, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca i były łatwe w obsłudze. Najczęściej są to indywidualne urządzenia łączące w sobie jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną klimatyzatora. Ich użytkowanie może wymagać wyprowadzenia przewodu odprowadzającego gorące powietrze przez otwór okienny. Charakteryzują się one nowoczesnym designem oraz różną mocą chłodzenia, co przekłada się na możliwość optymalnego doboru urządzenia do pomieszczenia niezależnie od powierzchni. Budowa klimatyzatora mobilnego pozwala na jego użytkowanie praktycznie wszędzie, niezależnie od tego, czy w obiekcie istnieje możliwość montażu klimatyzacji typu split/multisplit, czy też nie.

2020-08-28T06:47:40+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ