Czyszczenie klimatyzacji domowej — jak często to robić

//Czyszczenie klimatyzacji domowej — jak często to robić

Czyszczenie klimatyzacji domowej — jak często to robić

Gorące lata sprawiają, że klimatyzacja staje się jednym z podstawowych elementów wyposażenia domów, mieszkań czy biur. Warto jednak pamiętać, że jej prawidłowe działanie i wydajność są związane z koniecznością regularnej konserwacji i serwisu. Jak wyczyścić klimatyzację w domu? Jak często robić czyszczenie klimatyzacji domowej? I dlaczego serwis klimatyzatora jest tak istotny?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatora jest ważne?

Regularny serwis klimatyzacji jest kluczowe dla utrzymania jej wydajności, zapewnienia zdrowego powietrza w pomieszczeniach i przedłużenia żywotności urządzenia. Jednocześnie czyszczenie klimatyzacji domowej zapewnia komfort użytkowników.  

Najważniejszą korzyścią z systematycznego czyszczenia klimatyzatorów jest zapewnienie zdrowego powietrza. Dezynfekcja urządzenia pozwala usunąć mikroorganizmy, alergeny oraz zarodniki pleśni, dzięki czemu użytkownicy mogą oddychać zdrowym, świeżym i czystym powietrzem. Odpowiednie oczyszczenie klimatyzacji eliminuje także nieprzyjemne zapachy, które mogą powstawać wewnątrz jednostki w wyniku kumulacji zanieczyszczeń. 

Czyste powietrze to nie jedyna korzyść wynikająca z czyszczenia klimatyzacji domowej. Czyste filtry zapewniają lepszy przepływ powietrza, co sprawia, że klimatyzator może pracować z pełną wydajnością. Brak oporów wynikających z zanieczyszczenia filtrów i innych elementów powoduje, że jednostka pracuje bardziej efektywnie także pod względem zużycia energii elektrycznej. Serwis klimatyzacji domowej sprawia, że zyskujesz nie tylko sprawne działanie systemu, ale także niższe rachunki za prąd. Ponadto prawidłowo serwisowany klimatyzator zapewnia skuteczne chłodzenie i grzanie. 

Regularna konserwacja to również sposób na przedłużenie żywotności układu klimatyzacji.  Brak brudu i zanieczyszczeń w urządzeniu minimalizuje ryzyko przegrzania jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednocześnie redukuje niebezpieczeństwo wystąpienia awarii, które mogą być kosztowne dla portfela.

Jakie metody można stosować w czyszczeniu klimatyzacji domowej?

Jak już wspominaliśmy, czyszczenie klimatyzacji domowej jest podstawą jej prawidłowego działania. Urządzenia wchodzące w skład systemu klimatyzacji, z powodu ciągłej wymiany powietrza, są stale narażone na zanieczyszczenia takie jak kurz, alergeny, pyły, bakterie, wirusy i inne. Najwięcej zanieczyszczeń osadza się na filtrach i na tacy skroplin, które muszą podlegać oczyszczaniu nawet 2 razy do roku, szczególnie gdy klimatyzacja wykorzystywana jest w trybie chłodzenia i grzania. W przypadku klimatyzacji split lub multisplit nie należy także zapominać o tym, aby wykonać czyszczenie jednostki zewnętrznej. Czyszczenie klimatyzacji split powinno uwzględniać zarówno czyszczenie skraplacza, jak i parownika, w którym również mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Warto, aby serwis klimatyzacji sprawdził także stan przewodów, połączeń i innych elementów urządzenia. Co ile czyścić klimatyzację domową? Jeśli system klimatyzacji stosowany jest jedynie latem, to wystarczy filtry i pozostałe elementy wymyć wiosną — w marcu lub kwietniu, w celu przygotowania urządzenia do pracy w gorący okres roku. Jeśli klimatyzację wykorzystujesz także do ogrzewania, warto czynności powtórzyć także jesienią, aby przygotować urządzenia do sezonu grzewczego. 

Najważniejszym elementem odpowiadającym za czystość klimatyzowanego powietrza są filtry. Należy je wyjąć z klimatyzatora i umyć gorącą wodą z dodatkiem środka myjącego. W warunkach domowych powinien wystarczyć płyn do naczyń lub mydło. Warto także kupić specjalny płyn do czyszczenia klimatyzacji. Nie można zapominać również o wymyciu tacy skroplin, na której gromadzi się wykroplona w układzie woda. Jest to o tyle ważne, że wewnątrz klimatyzatora panują doskonałe warunki (wysoka wilgotności temperatura) do rozwoju drobnoustrojów. Dlatego też podczas czyszczenia klimatyzatora nigdy nie zapominaj o wymyciu także tacy skroplin. 

Mycie lub wymiana filtrów i tacy skroplin może być jednak niewystarczające. Jeśli pomieszczenie charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności, to może okazać się, że zarówno filtry, jak i tacę skroplin trzeba będzie odkazić. Do dezynfekcji układu wykorzystuje się specjalne płyny, które zabiją wszelkie mikroorganizmy mające wpływ na zdrowie użytkowników. 

Warto także pamiętać, że wnętrze klimatyzatora jest doskonałym środowiskiem do rozwoju czyszczenie pleśni. Jeśli w urządzeniu rozwija się grzybnia, to prawdopodobnie w pomieszczeniu wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. To znak, że atmosfera w pomieszczeniu może być niebezpieczna dla człowieka. Dlatego też tak ważne jest odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji w domu, które realizuje serwis klimatyzacji. Tę czynność warto wykonać chociaż 1 raz w roku, aby zawsze w mieszkaniu czy domu cieszyć się ze zdrowego i świeżego powietrza.  

Jak odgrzybiać klimatyzację domową? Jest kilka sposób na usunięcie pleśni z klimatyzatora. Najczęściej do odgrzybiania klimatyzacji domowej wykorzystuje substancje w postaci pianki lub chemicznego preparatu w aerozolu. Warto pamiętać, że taki preparat do odgrzybiania powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, który zapewnia, że produkt jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Jak używać pianek i aerozoli do odgrzybiania klimatyzacji? Preparaty grzybobójcze trzeba rozprowadzić wewnątrz urządzenia i zostawić na 15 minut. Po takim zabiegu należy pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia. 

Nowe metody czyszczenia klimatyzacji

Klimatyzatory można także czyścić nowymi metodami, które zapewniają wysoką skuteczność w zakresie eliminacji. Czyszczenie klimatyzacji można wykonać metodą ultradźwiękową i za pomocą ozonowania. Metoda ultradźwiękowa jest uznawana za najskuteczniejszy sposób na czyszczenie klimatyzacji nie tylko w samochodzie, ale również klimatyzacji domowej. Ten rodzaj oczyszczania klimatyzacji pozwala usunąć trudne do usunięcia innymi metodami zanieczyszczenia, które wynikają z braku właściwej pielęgnacji i konserwacji urządzeń. Stosowanie ultradźwięków zaleca się w sytuacji, kiedy system klimatyzacji był długo nieużywany. Jak działa czyszczenie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków? Dezynfekcja klimatyzatorów za pomocą ultradźwięków realizowana jest przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki rozpylające detergent dezynfekujący, który pod wpływem wibracji zamienia się w parę. W tym stanie detergent dociera do każdego zakamarka urządzenia. Metoda ultradźwiękowa pozwala na eliminację przykrego zapachu, mikroorganizmów i alergenów. Z powodzeniem można nim wykonać odgrzybianie klimatyzacji domowej. Czyszczenie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków trwa około 40 minut i zapewnia najwyższą skuteczność. 

Innym sposobem na czyszczenie klimatyzacji jest ozonowanie. Proces ten jest dość drogi, ale skuteczny w zakresie eliminacji nieprzyjemnych zapachów oraz neutralizacji mikroorganizmów, w tym wirusów, bakterii. Ozonowanie sprawdza się również jako odgrzybianie klimatyzacji. Warto dodać, że ozonowanie klimatyzacji powinno być realizowane przez profesjonalną firmę. 

2024-08-16T21:34:31+02:00

Montaż klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji
Dowiedz się więcej

Umów się na konsultacje
Skontaktuj się z nami

ZADZWOŃ